reklama

Potíže má několik zemí západní a střední Afriky. Kočovníci v Čadu uhýbají se stády dobytka před zaplavenou půdou a nemají pro zvířata dostatek pastvin. Čad zažívá nejvydatnější období dešťů za 30 let, v Nigérii jde o desetileté maximum. Čadská metropole Ndjamena je na mnoha místech dostupná jen na člunech. Podle agentury Reuters jde o důsledky klimatických změn. V Čadu hrozí hlad pěti z 16 milionů obyvatel.

Nigerijské úřady viní sousední Kamerun, že ke katastrofě přispělo upuštění vody z kamerunské přehrady Lagdo. Nigerijci nebojují jenom se záplavami, ale brání se také radikálním skupinám, které působí hlavně na severu; kvůli bojům těchto jednotek odešly z domovů tři miliony lidí.

Ohroženy jsou i další země oblasti, Středoafrická republika, Gambie, Sv.Tomáš a Princův ostrov i Sierra Leone. Světový potravinový program (WFP) zahájil tříměsíční program pomoci pro 127.000 nejohroženějších občanů. V mnoha zemích stále stoupají ceny potravin - v Nigérii, Nigeru a Ghaně se ceny kukuřice zvedly o 106, respektive 78 a 42 procent, rychle také rostou ceny rýže. WFP letos poskytl pomoc za 9,4 milionu dolarů (237 milionů korun) a do příštího března potřebuje získat 15 milionů dolarů, aby pomohl oslabeným komunitám.