Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Čína se lidem chystá přepsat DNA. Dokáží tím porazit rakovinu?

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Pixmac

Peking – Lidské DNA je zdrojem mnoha tajemství a pro vědce a lékaře znamená příslib netušených možností. Tým čínských vědců se nyní chystá zajít zatím nejdále – ve snaze vyléčit lidem rakovinu chtějí zkusit lidem přepsat DNA. Více informací uvedl britský deník The Guardian.

Technika známá pod názvem Crispr, která umožňuje revoluční zásahy do genomu, je známá již déle, čínští vědci ze Západočínské nemocnice Sečuánské univerzity ji chtějí poprvé použít u lidských pacientů.

Crispr je unikátní technika, za pomocí které jsou vědci schopni najít, vyříznou a přepsat určité konkrétní části DNA. K tomu slouží speciálně naprogramovaný enzym Cas9. Díky této metodě vědci například změnili barvu srsti myší nebo vytvořili komáry, kteří nemohou přenášet malárii.

Tým by chtěl v srpnu začít techniku používat pro léčení pacientů, kteří mají rakovinu plic a u kterých jinak již není naděje na vyléčení. Díky Crispru by lékaři měli být schopni upravit imunitní buňky pacientů tak, aby bojovaly proti rakovině.

Deník upozorňuje, že ohledně úprav genomu u lidí panují obavy z možných etických důsledků. Zejména jde o obavy z úprav, které by následně byly přenášeny i na další lidské generace. To se ale tohoto výzkumu netýká.

Použití Crispru na lidi již bylo schváleno také ve Spojených státech, ale jak deník podotýká, pokud se čínským vědcům podaří začít včas, stanou se skutečně prvními, kteří tuto metodu na lidi použijí.

Témata:  vědci DNA rakovina

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

ISS.

Praskliny na ISS odhaleny. Hrozí snad kolaps celé stanice?

Mezinárodní vesmírná stanice (ISS) čelí vážným technickým problémům, které by mohly ohrozit její další fungování. NASA odhalila, že v ruském modulu Zvezda dlouhodobě dochází k úniku vzduchu, jehož příčinu se doposud nepodařilo jednoznačně určit. Zatímco Roskosmos se domnívá, že za problémem stojí mikrovibrace a únava materiálu, NASA upozorňuje na kombinaci tlakových změn, mechanického zatížení a stárnutí samotné konstrukce.