Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Vesmírný modul se třemi kosmonauty z ISS přistál v Kazachstánu

Mezinárodní vesmírná stanice (ISS)
Mezinárodní vesmírná stanice (ISS)
Foto: NASA

Bajkonur - V Kazachstánu dnes přistál návratový modul vesmírné lodi Sojuz TMA-20M, na jeho palubě byli ruští kosmonauti Alexej Ovčinin a Oleg Skripočk a jejich americký kolega Jeffrey Williams. Trojice strávila na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) téměř půl roku.

"Přistání bylo úspěšné," oznámila agentura TASS a odvoláním na řídící středisko. Cesta na Zem trvala přibližně 3,5 hodiny. Na ISS zůstávají Rus Anatolij Ivanišin, Japonec Takuja Óniši a Američanka Kathleen Rubinsová.

Ovčinin, Skripočka a William odstartovali z Bajkonuru 19. března a strávili ve vesmíru 172 dní. Pro Ovčinina to byl první let, pro Skripočku druhý a pro Williamse čtvrtý. Další posádka se má k ISS vydat 23. září na palubě lodi Sojuz MS-02.

Sojuz TMA-20M byl poslední vesmírnou lodí "staré řady", která se dostala do vesmíru. V současnosti je u ISS ukotvena první loď modernizovaného typu Sojuz MS, která se odlišuje především novým řídícím a telemetrickým systémem spolupracujícím s retranslačními družicemi Luč.

Témata:  ISS (Mezinárodní vesmírná stanice) Bajkonur

Související

Aktuálně se děje

18. ledna 2025 10:46

Ruské běsnění na Ukrajině pokračuje. Čtyři mrtví po útoku na Kyjev

Rusové v noci na sobotu opět útočili na sousední Ukrajinu. Zasaženo bylo ukrajinské hlavní město Kyjev, kde místní úřady hlásí nejméně čtyři mrtvé osoby. Další lidé utrpěli zranění. O ruském útoku na metropoli informovala agentura Ukrinform

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy

Mars

NASA možná našla důkazy o životě mimo Zemi. Nemá je ale jak dostat domů

NASA oznámila dvě nové strategie pro návrat vzorků z Marsu na Zemi, které by mohly být realizovány do 30. let 21. století. Tyto plány představují alternativy k původnímu programu Mars Sample Return, který NASA vyvinula ve spolupráci s Evropskou kosmickou agenturou (ESA). Původní plán byl shledán příliš složitým a drahým, s odhadovanými náklady až 11 miliard dolarů a návratem vzorků posunutým na rok 2040. Takové zpoždění označil šéf NASA Bill Nelson za nepřijatelné.