Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Rok 2017 začne o vteřinu později, může za to přestupná sekunda

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Mariusz Stankowski / INCORP images

Praha - Nový rok 2017 oficiálně začne o vteřinu později, a to díky přestupné sekundě, o kterou se končící rok prodlouží.

Důvodem takovýchto úprav, se kterými se začalo v roce 1972, je sjednocení koordinovaného světového času (UTC), který je založen na mimořádně přesných atomových hodinách, s méně disciplinovaným astronomickým časem. Rotace Země je totiž nepravidelná a zpomaluje se, takže vzniká rozdíl mezi oběma časy.

Díky přestupné sekundě letošní rok skončí až ve 23:59:60 a nikoli ve 23:59:59; teprve pak nastane první leden 00:00:00. Vzhledem k tomu, že končící rok je zároveň rokem přestupním, bude delší o jeden den a jednu vteřinu oproti běžnému roku.

Přestupná vteřina není nijak výjimečná, od roku 1972 byla přidána již 26krát. Naposledy se přestupná sekunda objevila loni v červnu, předtím v červnu 2012. V roce 1972 byl rok prodloužen hned o dvě sekundy: poprvé v červnu a podruhé v prosinci. Dvousekundová oprava v jednom roce od té doby nenastala.

 

Témata:  čas Země 1

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 22:03

Sport dostane stovky milionů na obnovu po povodních, rozhodla vláda

Národní sportovní agentura dostane 850 milionů korun na pomoc sportovním organizacím, jejichž majetek zničily či poškodily zářijové povodně. Uvolnění peněz z rozpočtové rezervy schválila vláda středečním jednání. Odsouhlasila také další rozšíření pomoci českým exportérům obchodujícím s Ukrajinou, poskytované formou pojištění vývozních úvěrových rizik Exportní garanční a pojišťovací společností a schválila i spuštění úvěrového programu Národní rozvojové banky pro podnikatele postižené povodněmi.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

ISS.

Praskliny na ISS odhaleny. Hrozí snad kolaps celé stanice?

Mezinárodní vesmírná stanice (ISS) čelí vážným technickým problémům, které by mohly ohrozit její další fungování. NASA odhalila, že v ruském modulu Zvezda dlouhodobě dochází k úniku vzduchu, jehož příčinu se doposud nepodařilo jednoznačně určit. Zatímco Roskosmos se domnívá, že za problémem stojí mikrovibrace a únava materiálu, NASA upozorňuje na kombinaci tlakových změn, mechanického zatížení a stárnutí samotné konstrukce.