Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Vědci z Harvardu rozluštili 10 let starou záhadu vesmíru. Co vysílá záhadné zvuky?

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: www.nasa.gov

Houston/Washington - Řada vědců byla posledních 10 let na vážkách. Záhadné radiové signály z vesmíru část z nich považovala za dílo mimozemských civilizací, jiní se snažili přijít s racionálnějším vysvětlením. Díky profesorům z Harvardu je nyní záhada konečně rozluštěna.

V roce 2007 radary zachytily rádiové vysílání neznámého původu, které mělo přicházet z černé díry ve vzdálené galaxii. Podrobnému zkoumání ho nyní podrobili Harvardští astronomové Peter Williams a Edo Berger. A výsledky jejich zkoumání jsou vskutku zajímavé. 

"Součástí vědeckého procesu je i vyšetřování původních nálezů, aby se zjistilo, zda jsou konzistentní. V tomto případě se ukázalo, že původní pozorování rádiových vln mělo mnohem prozaičtější vysvětlení," vysvětluje ve studii Williams. 

"Nedokázali jsme určit, zda signály pocházejí z vnitřku naší galaxie nebo jsou extragalaktické," dodává Williams s tím, že FRB 150418 zachyceny v roce 2007 jsou pouze druhým signálem, který se dal v reálném čase identifikovat. Tehdy si vědci mysleli, že signál přichází z galaxie vzdálené 6 miliard světelných let.

Díky síti radioteleskopů Jansky Very Large Array ale byli Williams s Bergerem schopni tuto možnost vyloučit. Vědci si totiž uvědomili, že pokud by šlo o signál FRB vyslaný z jiné galaxie, jeho intenzita by se postupně snižovala, až by zmizela úplně. V případě FRB 150418 ale signál nezmizel, šlo o soustavný "přenos", který zesiloval a zeslaboval.

"Rádiový signál z tohoto zdroje zesiloval a zeslaboval, ale nikdy nezmizel. To znamená, že nemohl být spojován s pravým RFB signálem," vysvětlil Berger, který se svým kolegou zjistil, že původem signálu byly mezihvězdné plyny v černé díře, jejichž činnost na Zemi zachycujeme v podobě nestálého rádiového signálu.

"Nyní jsme v oblasti zkoumání FRB někde tam, kde jsme v oblasti zkoumání gama záření byli před 30 lety. Věděli jsme, že se tyto věci objevují a mizí, ale nevěděli jsme, co jsou zač nebo co je způsobilo," uvedl Williams na webu Univerzity na Harvardu s tím, že věda se zase posunula o kus dál.

Témata:  vesmir Černá díra

Související

Aktuálně se děje

11:50

Leoš Mareš terčem Jana Krause. Schytal to za vizáž i pěvecké výkony

Do výročního dílu Show Jana Krause k dvaceti letům pořadu na televizní obrazovce přijal pozvání i Leoš Mareš. A je otázkou, zdali toho zpětně nelituje. Kraus, který nikdy neměl problém říkat věci narovinu, se do něj opřel hned několikrát. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

ISS.

Praskliny na ISS odhaleny. Hrozí snad kolaps celé stanice?

Mezinárodní vesmírná stanice (ISS) čelí vážným technickým problémům, které by mohly ohrozit její další fungování. NASA odhalila, že v ruském modulu Zvezda dlouhodobě dochází k úniku vzduchu, jehož příčinu se doposud nepodařilo jednoznačně určit. Zatímco Roskosmos se domnívá, že za problémem stojí mikrovibrace a únava materiálu, NASA upozorňuje na kombinaci tlakových změn, mechanického zatížení a stárnutí samotné konstrukce.