Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

SpaxeX vyslala na ISS raketu s nákladem

Dragon Space-X
Dragon Space-X
Foto: SpaceX

Miami (USA) - Společnost SpaceX vyslala na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS) zásobovací loď s nákladem. Informovala o tom agentura AFP.

Loď Dragon vynesla do vesmíru raketa Falcon 9, která odstartovala v sobotu z Kennedyho vesmírného střediska na Floridě. Šlo již o jedenáctou zásobovací misi společnosti SpaceX pro NASA. Zásobovací loď má k ISS dorazit v pondělí.

Náklad lodi Dragon, ve kterém byly mimo jiné myši určené k studiu osteoporózy a mouchy potřebné ke výzkumu dopadu mikrogravitace na srdce, vážil 2700 kilogramů.

Asi deset minut po startu rakety Falcon 9 se Space X podařilo dostat zpět na Zemi nejdražší část nosné rakety, tedy její první stupeň, který může být opakovaně použit.

SpaceX oznámila, že se jí podařilo zajistit, aby část nosné rakety přistála na Zemi již po páté. Společnost se snaží recyklováním části rakety snížit náklady letů do vesmíru.

Témata:  Dragon Space-X ISS (Mezinárodní vesmírná stanice)

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 22:03

Sport dostane stovky milionů na obnovu po povodních, rozhodla vláda

Národní sportovní agentura dostane 850 milionů korun na pomoc sportovním organizacím, jejichž majetek zničily či poškodily zářijové povodně. Uvolnění peněz z rozpočtové rezervy schválila vláda středečním jednání. Odsouhlasila také další rozšíření pomoci českým exportérům obchodujícím s Ukrajinou, poskytované formou pojištění vývozních úvěrových rizik Exportní garanční a pojišťovací společností a schválila i spuštění úvěrového programu Národní rozvojové banky pro podnikatele postižené povodněmi.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

ISS.

Praskliny na ISS odhaleny. Hrozí snad kolaps celé stanice?

Mezinárodní vesmírná stanice (ISS) čelí vážným technickým problémům, které by mohly ohrozit její další fungování. NASA odhalila, že v ruském modulu Zvezda dlouhodobě dochází k úniku vzduchu, jehož příčinu se doposud nepodařilo jednoznačně určit. Zatímco Roskosmos se domnívá, že za problémem stojí mikrovibrace a únava materiálu, NASA upozorňuje na kombinaci tlakových změn, mechanického zatížení a stárnutí samotné konstrukce.