reklama

Nová data, která na Zemi poslala sonda New Horizons ukazují zajímavé interakce se slunečním větrem, které vědci neviděli u žádného jiného objektu ve sluneční soustavě. Takové působení by prý bylo více charakteristické pro planety jako Mars nebo Venuše, u Pluta to bylo veliké překvapení.

Sluneční vítr je proud částic, který každou vteřinu vychází ze Slunce, do soustavy pak letí rychlostí zhruba 160 milionů kilometrů za hodinu, jak informoval server sciencealert.com. Různě pak interagují na tělesa a planety, díky tomu můžou vědci změřit složení plynu, nebo gravitaci těchto těles.

Když větry letí k Marsu, tak už jsou gravitací planety ovlivněny ještě před vstupem do atmosféry. A jelikož je Pluto trpasličí planeta, předpokládalo se, že bude mít velmi malý vliv na sluneční větry, jenže opak byl pravdou.

Větry jsou výrazně ovlivněny, když se blíží k Plutu, ale pouze když se blíží k povrchu, takže se chovají jako by byly kolem komety. Takže z toho vědci vyvodili, že je Pluto hybridem trpasličí planety a komety, co to přesně znamená, zatím nikdo neví.

"Je to úplně nový mezistupeň. Není to planeta, není to kometa," řekl astrofyzik David J. McComas z univerzity v Princetonu. Dohady o tom, jestli je to planeta, nebo není, by mohly ustat, protože tyto výsledky ukázaly, že Pluto je zcela unikátní těleso ve sluneční soustavě a je mnohem více chladnější, než se předpokládalo.

reklama