Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Pluto ukrývá oceán? Vědci analyzovali data ze sondy New Horizons

Sonda New Horizons
Sonda New Horizons
Foto: NASA

Providence - Když robotická sonda New Horizons prolétla kolem Pluta, ukázalo se, že by mohl mít, nebo měl pod povrchem nezamrzlý oceán. Nová studie ale říká, že podzemní oceán je tam stále.

Vědci použili tepelnou evoluci Pluta a zjistili, že kdyby oceán trpasličí planety zamrzl, tak by se celá planeta začala zmenšovat, to se ale neděje, jak píše server Sci News.. Ve skutečnosti se dokonce zvětšuje, jak se zjistilo z údajů sondy New Horizons.

"Je to neuvěřitelné, díky sondě New Horizons můžeme sledovat tektonické funkce na trpasličí planetě a aktualizovat tak náš model tepelné evoluce," řekl Noe Hammond z Brownovy univerzity. "I dnes má Pluto pravděpodobně podpovrchový oceán," dodal.

Data ze sondy New Horizons ukázaly, že trpasličí planeta je mnohem více, než jen sněhová koule ve vesmíru. Na povrchu se dají nejít různé druhý ledů, například zmrzlý dusík nebo metan. Má také hory s výškou nad tisíc metrů a rozsáhlé pláně.

Témata:  Pluto sonda New Horizons Oceán

Související

Aktuálně se děje

17. ledna 2025 16:44

Jaký bude jeho první krok? Už je jasno, co Trump udělá první den v úřadu

Zvolený prezident Donald Trump plánuje po svém nástupu do úřadu zahájit tvrdý postup vůči nelegální migraci prostřednictvím série exekutivních opatření. Tím chce splnit klíčový slib své volební kampaně a vyslat jasný signál, že hranice USA budou uzavřeny nelegálním přechodům a že osoby bez legálního pobytu, zejména ty s kriminální minulostí, mohou očekávat deportaci.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Mars

NASA možná našla důkazy o životě mimo Zemi. Nemá je ale jak dostat domů

NASA oznámila dvě nové strategie pro návrat vzorků z Marsu na Zemi, které by mohly být realizovány do 30. let 21. století. Tyto plány představují alternativy k původnímu programu Mars Sample Return, který NASA vyvinula ve spolupráci s Evropskou kosmickou agenturou (ESA). Původní plán byl shledán příliš složitým a drahým, s odhadovanými náklady až 11 miliard dolarů a návratem vzorků posunutým na rok 2040. Takové zpoždění označil šéf NASA Bill Nelson za nepřijatelné.