Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Pluto není tak klidné, jak se předpokládalo. Tento trpaslík vědcům pěkně zamotal hlavu

Pluto
Pluto
Foto: NASA

Washington - Již téměř tři čtvrtě roku uplynulou od chvíle, kdy sonda New Horizons, vyslaná NASA na misi k Plutu v roce 2006, dorazila k ledové trpasličí planetě od naší Země vzdálené tři miliardy světelných let. Po zkoumání zatím nejdetailnějších snímků vědci zjistili, že Pluto není ani zdaleka tak klidným tělesem, jak se doposud domnívali. Informovala o tom agentura Reuters.

Detailní snímky odhalily množství pohoří, pohyby ledovců, či rozlehlé pláně. Spolu s chemickými analýzami a dalšími daty byli vědci schopni odhalit, že Pluto je geologicky velmi aktivní. Domnívají se, že na trpasličí planetě existuje podzemní oceán a sopky chrlící led.

Průměrná teplota na povrchu Pluta je -229 stupňů Celsia. Vědci si nejsou jisti, jak přesně tak rozsáhlá aktivita na platě vznikla. Zřejmě za ni Pluto mimo jiné vděčí „vypařování těkavých ledů, například dusíku, oxidu uhelnatého a metanu, do studené a překvapivě husté atmosféry."

Na Plutu se zřejmě nachází i vodní led, na kterém by podle vědců mohla být položena pánev Sputnik Planum, charakteristické „srdce" viditelné na snímcích, a pohoří na západ od této pánve.

Témata:  sonda New Horizons vesmir Pluto

Související

Aktuálně se děje

23. dubna 2025 11:40

Tisíce věřících se loučí s papežem Františkem. Jeho tělo vystavili v bazilice sv. Petra

Tisíce věřících dnes zaplnily Svatopetrské náměstí, aby se naposledy rozloučily s papežem Františkem. V tichosti, přerušované jen zpěvem liturgických hymnů a zvukem zvonů baziliky sv. Petra, dorazil papežův pohřební průvod z jeho rezidence v Domě sv. Marty až na prostranství před nejvýznamnějším katolickým chrámem.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy