Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Pluto není tak klidné, jak se předpokládalo. Tento trpaslík vědcům pěkně zamotal hlavu

Pluto
Pluto
Foto: NASA

Washington - Již téměř tři čtvrtě roku uplynulou od chvíle, kdy sonda New Horizons, vyslaná NASA na misi k Plutu v roce 2006, dorazila k ledové trpasličí planetě od naší Země vzdálené tři miliardy světelných let. Po zkoumání zatím nejdetailnějších snímků vědci zjistili, že Pluto není ani zdaleka tak klidným tělesem, jak se doposud domnívali. Informovala o tom agentura Reuters.

Detailní snímky odhalily množství pohoří, pohyby ledovců, či rozlehlé pláně. Spolu s chemickými analýzami a dalšími daty byli vědci schopni odhalit, že Pluto je geologicky velmi aktivní. Domnívají se, že na trpasličí planetě existuje podzemní oceán a sopky chrlící led.

Průměrná teplota na povrchu Pluta je -229 stupňů Celsia. Vědci si nejsou jisti, jak přesně tak rozsáhlá aktivita na platě vznikla. Zřejmě za ni Pluto mimo jiné vděčí „vypařování těkavých ledů, například dusíku, oxidu uhelnatého a metanu, do studené a překvapivě husté atmosféry."

Na Plutu se zřejmě nachází i vodní led, na kterém by podle vědců mohla být položena pánev Sputnik Planum, charakteristické „srdce" viditelné na snímcích, a pohoří na západ od této pánve.

Témata:  sonda New Horizons vesmir Pluto

Související

Aktuálně se děje

13. května 2025 12:25

Vinen. Gérard Depardieu si vyslechl rozsudek francouzského soudu

Legendární francouzský herec Gérard Depardieu byl shledán vinným ze sexuálního obtěžování dvou žen při natáčení filmu Zelené okenice (Les Volets Verts) v roce 2021. Pařížský soud mu za to vyměřil osmnáctiměsíční podmíněný trest odnětí svobody.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy

Jaká budoucnost nás čeká?

Může umělá inteligence ohrozit lidstvo? Vědec z MIT odpověděl na ožehavou otázku

Technologické firmy vyvíjející umělou inteligenci by měly přijmout stejný přístup k posuzování rizik, jaký před 80 lety uplatnili vědci před prvním testem atomové bomby. S tímto varováním přichází známý zastánce bezpečnosti AI Max Tegmark, který tvrdí, že bez důkladných výpočtů hrozí, že extrémně vyspělá umělá inteligence (tzv. Artificial Super Intelligence, ASI) se vymkne kontrole a ohrozí samotnou existenci lidstva.