Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Pluto není tak klidné, jak se předpokládalo. Tento trpaslík vědcům pěkně zamotal hlavu

Pluto
Pluto
Foto: NASA

Washington - Již téměř tři čtvrtě roku uplynulou od chvíle, kdy sonda New Horizons, vyslaná NASA na misi k Plutu v roce 2006, dorazila k ledové trpasličí planetě od naší Země vzdálené tři miliardy světelných let. Po zkoumání zatím nejdetailnějších snímků vědci zjistili, že Pluto není ani zdaleka tak klidným tělesem, jak se doposud domnívali. Informovala o tom agentura Reuters.

Detailní snímky odhalily množství pohoří, pohyby ledovců, či rozlehlé pláně. Spolu s chemickými analýzami a dalšími daty byli vědci schopni odhalit, že Pluto je geologicky velmi aktivní. Domnívají se, že na trpasličí planetě existuje podzemní oceán a sopky chrlící led.

Průměrná teplota na povrchu Pluta je -229 stupňů Celsia. Vědci si nejsou jisti, jak přesně tak rozsáhlá aktivita na platě vznikla. Zřejmě za ni Pluto mimo jiné vděčí „vypařování těkavých ledů, například dusíku, oxidu uhelnatého a metanu, do studené a překvapivě husté atmosféry."

Na Plutu se zřejmě nachází i vodní led, na kterém by podle vědců mohla být položena pánev Sputnik Planum, charakteristické „srdce" viditelné na snímcích, a pohoří na západ od této pánve.

Témata:  sonda New Horizons vesmir Pluto

Související

Aktuálně se děje

17. ledna 2025 16:44

Jaký bude jeho první krok? Už je jasno, co Trump udělá první den v úřadu

Zvolený prezident Donald Trump plánuje po svém nástupu do úřadu zahájit tvrdý postup vůči nelegální migraci prostřednictvím série exekutivních opatření. Tím chce splnit klíčový slib své volební kampaně a vyslat jasný signál, že hranice USA budou uzavřeny nelegálním přechodům a že osoby bez legálního pobytu, zejména ty s kriminální minulostí, mohou očekávat deportaci.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Mars

NASA možná našla důkazy o životě mimo Zemi. Nemá je ale jak dostat domů

NASA oznámila dvě nové strategie pro návrat vzorků z Marsu na Zemi, které by mohly být realizovány do 30. let 21. století. Tyto plány představují alternativy k původnímu programu Mars Sample Return, který NASA vyvinula ve spolupráci s Evropskou kosmickou agenturou (ESA). Původní plán byl shledán příliš složitým a drahým, s odhadovanými náklady až 11 miliard dolarů a návratem vzorků posunutým na rok 2040. Takové zpoždění označil šéf NASA Bill Nelson za nepřijatelné.