Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

NASA má nový cíl pro sondu New Horizons. Poletí tři roky do Kuiperova pásma

Sonda New Horizons
Sonda New Horizons
Foto: NASA

Pamatujete si jaký ohlas měla sonda New Horizons, když prolétla kolem Pluta a poslala první ostré fotky zpátky na Zemi? Tak nyní se může zajít ještě dále. NASA vybrala jako další cíl mise objekt s názvem 2014 MU69.

Objekt 2014 MU69 se nachází v Kuiperově pásmu a byl objeven v roce 2014 při zkoumání dalších možných cílů pro sondu New Horizons, informoval server CNN. K nejbližšímu průletu sondy okolo tohoto objektu by mělo dojít přesně na nový rok 2019, takže si musíme počkat ještě dva a půl roku.

"Je zhruba tisíckrát větší než kometa 67P/Čurjumov-Gerasimenko, která si svou "slávu" užila před dvěma lety, kdy na ni přistála evropská sonda Rosetta," napsal výzkumník Alan Stern ve svém blogu.

Vědci z NASA si z průzkumu objektu MU69 slibují hlavně nové poznatky o Sluneční soustavě, očekává se také mnohem ostřejší a kvalitnější foto, než jak tomu bylo u Pluta. Sonda bude prolétat ve výšce tří tisíce kilometrů, což je téměř čtyřikrát blíže, než tomu bylo u trpasličí planety.

"Pokud se průlet kolem 2014 MU69 podaří, bude to mezník v historii prozkoumávání vesmíru," dodal Stern. NASA doufá, že sonda New Horizons bude provozu schopná až do roku 2021, aby tak mohla sbírat cenné informace z Kuiperova pásma.

Témata:  sonda New Horizons komety

Související

Aktuálně se děje

17. ledna 2025 15:29

Jaromír Soukup a vážné podezření. Tohle se musí vysvětlit

Podnikání Jaromíra Soukupa prošlo v poslední době pořádným zemětřesením. V prosinci se například dražily pražské budovy, v nichž sídlily firmy z celého jeho bývalého impéria. Do aukce se zapojilo i hlavní město Praha, jehož zástupcům se ale něco nelíbí. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Mars

NASA možná našla důkazy o životě mimo Zemi. Nemá je ale jak dostat domů

NASA oznámila dvě nové strategie pro návrat vzorků z Marsu na Zemi, které by mohly být realizovány do 30. let 21. století. Tyto plány představují alternativy k původnímu programu Mars Sample Return, který NASA vyvinula ve spolupráci s Evropskou kosmickou agenturou (ESA). Původní plán byl shledán příliš složitým a drahým, s odhadovanými náklady až 11 miliard dolarů a návratem vzorků posunutým na rok 2040. Takové zpoždění označil šéf NASA Bill Nelson za nepřijatelné.