Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Jak myslí matematici? Výzkum poodhalil fungování mozku

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Paříž – Zná to snad každý z nás – zatímco někomu jdou počty bez sebemenších problémů, jiný se raději učí jazyky se slovy, že na matiku prostě „nemají buňky“. Vědci nyní zkoumali, zda na tom něco není a zda mozky matematiků nefungují jinak, než mozky lidí, kteří takové schopnosti nemají. Informoval o tom server Science Daily.

Cílem nové studie vědců z Pařížské univerzity bylo zjistit, zda matematičtí experti k provádění složitých výpočtů používají jiné části mozku než k běžným výpočtům a zda tu existuje rozdíl mezi nimi a matematickými začátečníky.

V rámci studie vědci zkoumali a pozorovali mozky 15 matemactikých expertů a 15 akademiků v jiných oborech při odpovědích na otázky různého typu včetně matematických.

Díky této studii se jim podařilo v mozku identifikovat místo, které lidé používají při řešení matematických problémů. Pokud se jednalo o jednoduchý problém, toto místo vykazovalo aktivitu u všech zkoumaných. Pokud ale šlo o komplexní matematický problém, reagovaly na stejném místě pouze mozky matematických expertů.

Ve výsledku to tedy podle vědců znamená, že lidé při počtech bez ohledu na úroveň svých schopností vždy používají stejnou část mozku.

Témata:  mozek vědci lidé

Související

Aktuálně se děje

22. listopadu 2024 12:55

Kolik to stálo? Král Karel III. a dvě miliardy utracené po smrti Alžběty II.

Když v září 2022 zemřela všemi milovaná královna Alžběta II., tak v Británii nezavládlo bezvládí. Trůnu se ujal její syn Charles pod panovnickým jménem Karel III. Na oficiální korunovaci si však musel počkat až do května 2023. Stejně jako si britští daňoví poplatníci museli do těchto dní počkat na účet za korunovaci. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy

ISS.

Praskliny na ISS odhaleny. Hrozí snad kolaps celé stanice?

Mezinárodní vesmírná stanice (ISS) čelí vážným technickým problémům, které by mohly ohrozit její další fungování. NASA odhalila, že v ruském modulu Zvezda dlouhodobě dochází k úniku vzduchu, jehož příčinu se doposud nepodařilo jednoznačně určit. Zatímco Roskosmos se domnívá, že za problémem stojí mikrovibrace a únava materiálu, NASA upozorňuje na kombinaci tlakových změn, mechanického zatížení a stárnutí samotné konstrukce.