Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

10 nejnebezpečnějších zbraní, které člověk vytvořil

Válečné lodě nemusí být sami o sobě nebezpečné, ale jejich náklad může být smrtící.
Válečné lodě nemusí být sami o sobě nebezpečné, ale jejich náklad může být smrtící.
Foto: U.S. ARMY

Žít v dnešním světě není jednoduché. Máme relativní mír, ale stačí jediný přešlap ve vládnoucích kruzích, malé nedorozumění a svět může být na prahu války. Zbrojní průmysl neustále vzkvétá a vyrobená vojenská technika bude vždy složit dvěma cílům - obrana nebo útok. Které zbraně patří mezi ty nejničivější?

10. Reaktivní granát (RPG)Jedna z nejnebezpečnějších zbraní byla vyrobena v Sovětském svazu. Představena světu byla v roce 1961 a od té doby se používá na bojištích. Je určená pro boj s obrněnými vozidly a ničení různých opevnění. Nejúčinnější je na vzdálenost 200 metrů, ale zasáhnout může i cíl kilometr daleko.9. Accuracy International (AWM)Jedná se o odstřelovačskou pušku vyrobenou ve Velké Británii. Od roku 1996 je hojně využívaná. Existuje ve dvou provedeních - Winchester a Lapua magnums. Obě by měly být schopné zasáhnout cíl přes 1000 metrů vzdálený. V roce 2009 se podařilo britskému vojáku vytvořit nový odstřelovačský rekord, když v rámci války v Afghánistánu zastřelil na vzdálenost 2 475 m postupně dva nepřátele.8. PlamenometJak už název napovídá, jedná se zbraň vrhající hořlavou látku. Poprvé pro vojenské účely vynalezena v Německu a masově používaná během první i druhé světové války. Dnes je její využití už mnohem civilnější, například při vypalování porostu. Zbraň je celkem těžká, protože společně s ní se musí nosit i palivo.7. Schwerer GustavVývoj nesmírně těžkého a velkého železniční kánonu ráže 80 centimetrů nebyl naštěstí nikdy dokončen. Dělo se vyvíjelo během druhé světové války v Německu bylo určeno pro ničení těžkého opevnění. Němci počítali s jeho nasazením ve Francii, k tomu však už nedošlo. Stroj vážil téměř 1350 tun a mohl vypálit dělostřelecké granáty o hmotnosti až sedm tun do vzdálenosti až 47 kilometrů.

6. Třída SeawolfRychlé americký útočné ponorky s jaderným pohonem byly postavené v letech 1989 až 2005. Jsou prý odolné vůči jakýmkoli podmínky a proto pobyt na nich je limitován pouze zásoby jídla a vody. Vejde se do ní až 133 členná posádka a přepraví 50 raket Tomahawk naráz.

5. Třída NimitzTato letadlová loď byla sestrojena vědci ze Spojených států. Do provozu byla uvedena 3. května 1975. Má celkovou délku 332,8 metrů a ubytuje víc jak 5000 lidí a přepraví až 90 vrtulníků. Funguje na jaderném pohonu a je doposud největší válečnou lodí na světě.4. Třída ZumwaltRaketový torpédoborec amerického námořnictva je v podstatě novinkou, na trhu se objevil v roce 2016. Jedná se o víceúčelovou loď s důrazem na navádění střel a pobřežních operací. Co je dělá opravdu nebezpečnými je schopnost unést až 80 raket Tomahawk naráz.3. UGM-133 trident II- SLBMSpojenectví USA a Velké Británie přineslo ovoce, výsledkem je balistická střela odpalovaná z ponorek. Dosah střely je zhruba 12 tisíc kilometrů a pohybují se rychlostí až 29 tisíc kilometrů za hodinu. 2. Mezikontinentální balistická střela R-36Lidé ze Sovětského svazu rozhodně nezůstávali pozadu, co se výroby raket týče. Vyrobena byla roce 1974 a doteď je součástí vojenského arzenálu Ruska. Dolet má až 16 tisíc kilometrů a vybuchuje ve vzduchu, čímž způsobuje masivní škody.1. CAR bombaJedná se o nejsilnější zbraň z dílny Sovětského svazu, která byla kdy v historii odpálená. Testovací výbuch proběhl 30. října 1961. Bomba měla hmotnost 27 tun, délku 8 metrů a průměr 2 metry a jednalo se o třístupňovou termonukleární pumu s uvolněnou energií o síle přibližně 50 až 58 megatun TNT. To je přibližně 1500-násobek kombinované energie bomb svržených na Hirošimu a Nagasaki. Původní plány počítaly s uvolněnou energií ekvivalentní 100 megatun TNT. Od tohoto plánu ale bylo naštěstí pro všechny upuštěno.

Témata:  zbraně bomby raketa jaderné zbraně U.S. ARMY

Související

Aktuálně se děje

2:12

Menšík a Sovák říkali blbosti o ničem? Miroslav Hanuš měl možná lépe volit slova

Vladimír Menšík nebo Jiří Sovák jsou dodnes považováni za geniální vypravěče. Na tradici takto nadaných lidí mezi českými herci navazuje Miroslav Hanuš, který se o dvojici velikánů vyjádřil po svém. A možná měl více vážit slova. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

ISS.

Praskliny na ISS odhaleny. Hrozí snad kolaps celé stanice?

Mezinárodní vesmírná stanice (ISS) čelí vážným technickým problémům, které by mohly ohrozit její další fungování. NASA odhalila, že v ruském modulu Zvezda dlouhodobě dochází k úniku vzduchu, jehož příčinu se doposud nepodařilo jednoznačně určit. Zatímco Roskosmos se domnívá, že za problémem stojí mikrovibrace a únava materiálu, NASA upozorňuje na kombinaci tlakových změn, mechanického zatížení a stárnutí samotné konstrukce.