Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

K Zemi míří asteroid, který dorazí za několik týdnů. NASA chystá obranu

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: NASA **www.nasa.gov**

Už jen několik týdnů zbývá do chvíle, kdy se k Zemi přiblíží asteroid 2012 TC4. Ten proletí kolem naší planety 12. října a hned na úvod nutno dodat, že v natolik bezpečné vzdálenosti, aby mohli vědci případnou srážku se Zemí vyloučit. Přesto NASA vyzkouší v praxi planetární obranný systém Země, který by měl lidstvo varovat ve chvíli, kdy se dostane do kolizní dráhy s jiným objektem ve vesmíru.

Asteroid známý jako TC4 2012 byl poprvé spatřen na havajské observatoři v roce 2012 a někteří vědci uváděli, že měl velmi těsně minout Zemi. Nejnovější poznatky z Chile ale potvrdily, že asteroid s rozměry 10 až 30 metrů bude v říjnu od planety vzdálen zhruba 43 400 kilometrů.

Ačkoliv jde z astronomického hlediska o velmi malou vzdálenost, není se čeho bát. Vesmírný cestovatel se s naší planetou nesrazí a nehrozí žádné apokalyptické scénáře. Přesto bude jeho průlet pro lidstvo nesmírně důležitý. Výsledky pozorování průletu totiž mohou poskytnout vědcům cenné informace potřebné k vybudování planetárního obranného systému.

Jedním z oddělení NASA je federální úřad pro koordinaci planetární obrany neboli Planetary Defense Coordination Office. Ten pracuje na vývoji technologií a procedur, které mají za cíl zavčas detekovat blížící se hrozbu a uchránit naši planetu. A právě v říjnu to bude poprvé, kdy vědci využijí k cvičení planetární obrany reálný objekt.

Test tak prověří detekci a samotné pozorování asteroidů, jejich počítačové modelování, výpočet trajektorie, odhad možnosti srážky, zapojení planetární obrany a při nejhorším scénáři i předpověď následků dopadu asteroidu. Na tom všem se bude podílet několik desítek observatoří, univerzit a vědeckých pracovišť po celém světě. 

V tuto chvíli jde naštěstí pouze o průlet a pokud se vědcům z NASA podaří úspěšně otestovat planetární obranu na teoretické úrovni, přijde na řadu část praktická. Tedy vymyslet, co udělat ve chvíli, kdy některé z vesmírných těles poletí přímo na nás.

Jedním z dalších úkolů vědců v NASA je proto vyvinout speciální typ kosmické lodi s názvem DART (Double Asteroid Redirection Test). Loď zhruba o velikosti lednice by měla být připravena k testům v roce 2022, kdy bude nasazena akce a otestována na dvojici asteroidů s názvem Didymos A a B.

I zde je zatím předpoklad, že by se oba asteroidy mohli Zemi vyhnout. Určité riziko srážky ale hrozí a vědci nechtějí ponechat nic náhodě. Proto tyto dva objekty poslouží vědcům z NASA jako první cíl. Systém DART narazí do Didymosu rychlostí 6 kilometrů za sekundu, čímž by měl změnit jeho rychlost a směr. Vychýlení z trajektorie by jej mělo dostat mimo kolizní kurz se Zemí.

Témata:  NASA (Národní úřad pro letectví a vesmír) vědci vesmir

Související

Aktuálně se děje

2:12

Menšík a Sovák říkali blbosti o ničem? Miroslav Hanuš měl možná lépe volit slova

Vladimír Menšík nebo Jiří Sovák jsou dodnes považováni za geniální vypravěče. Na tradici takto nadaných lidí mezi českými herci navazuje Miroslav Hanuš, který se o dvojici velikánů vyjádřil po svém. A možná měl více vážit slova. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

ISS.

Praskliny na ISS odhaleny. Hrozí snad kolaps celé stanice?

Mezinárodní vesmírná stanice (ISS) čelí vážným technickým problémům, které by mohly ohrozit její další fungování. NASA odhalila, že v ruském modulu Zvezda dlouhodobě dochází k úniku vzduchu, jehož příčinu se doposud nepodařilo jednoznačně určit. Zatímco Roskosmos se domnívá, že za problémem stojí mikrovibrace a únava materiálu, NASA upozorňuje na kombinaci tlakových změn, mechanického zatížení a stárnutí samotné konstrukce.