Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Znamená nehoda ve vesmíru jistou smrt?

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Pixabay

Let Apolla 13 je nazýván nejúspěšnější neúspěšnou akcí v dějinách americké astronautiky. Přesto při něm před 47 lety nastalo drama, které sledoval téměř celý svět.

Čtrnáctého dubna 1970 se z reproduktorů řídícího centra letu v texaském městě Houstonu ozvalo legendární hlášení astronauta Jacka Swigera: "Houstone, máme problém."

Z Apolla se během rutinní operace - míchání nádrží s kyslíkem - utrhla jedna z nádrží a poškodila druhou nádrž. V kabině začal 55 hodin po startu klesat tlak, posádka měla potíže s kyslíkem, s klesající teplotou i s tím, aby udržela spojení se Zemí.

Sen astronautů Jima Lovella – kapitána lodi, Freda Haiseho a Jacka Swigera stanout na povrchu Měsíce se rozplynul. Let se změnil v zoufalý zápas o život.

Astronauti se z poškozeného velitelského modulu přesunuli do lunárního modulu. Pokoušeli se loď udržet v takovém směru, aby s ní neodletěli do vzdálených končin vesmíru.

Modul, určený pro přistání dvou lidí na Měsíci, sloužil jako záchranný člun pro celou trojici. Zásoby kyslíku v něm však byly určeny pro dva astronauty na dva dny. Teď musely stačit třem astronautům na čtyři dny.

Jeden z nejdramatičtějších okamžiků nastal, když se v modulu začal hromadit oxid uhličitý. K jeho pohlcení byly určeny filtry, jejichž kapacita instalovaná v lunárním modulu odpovídala dvoučlenné posádce po dobu 48 hodin.

Na palubě velitelského modulu byly podobné filtry, ale jiného tvaru. Proto nešly do lunárního modulu přemístit. Specialista řídicího střediska v Houstonu však vymyslel, jak s pomůckami, které mají astronauti na palubě, přizpůsobit filtry velitelského modulu pro lunární modul. Podle jeho návodu astronauti z ponožky, izolepy, plastového sáčku a obalu letové příručky sestavili adaptér, umožňující namontovat v lunárním modulu filtry z velitelského modulu.

Ke svému návratu využila posádka gravitační sílu Měsíce, která modul katapultovala zpět k Zemi.

Modul přistál 17. dubna 1970 na hladině Tichého oceánu severovýchodně od Americké Samoy. Amerika trojici astronautů oslavovala jako hrdiny.

Odyssea Apolla 13 je patrně jediným případem vážné poruchy vesmírné lodi, která skončila happyendem. Také proto byla zfilmována. Ve snímku Apollo 13 z roku 1995 hraje hlavní roli - kapitána Lovella - Tom Hanks.

Témata:  NASA (Národní úřad pro letectví a vesmír) vesmir

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 22:03

Sport dostane stovky milionů na obnovu po povodních, rozhodla vláda

Národní sportovní agentura dostane 850 milionů korun na pomoc sportovním organizacím, jejichž majetek zničily či poškodily zářijové povodně. Uvolnění peněz z rozpočtové rezervy schválila vláda středečním jednání. Odsouhlasila také další rozšíření pomoci českým exportérům obchodujícím s Ukrajinou, poskytované formou pojištění vývozních úvěrových rizik Exportní garanční a pojišťovací společností a schválila i spuštění úvěrového programu Národní rozvojové banky pro podnikatele postižené povodněmi.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

ISS.

Praskliny na ISS odhaleny. Hrozí snad kolaps celé stanice?

Mezinárodní vesmírná stanice (ISS) čelí vážným technickým problémům, které by mohly ohrozit její další fungování. NASA odhalila, že v ruském modulu Zvezda dlouhodobě dochází k úniku vzduchu, jehož příčinu se doposud nepodařilo jednoznačně určit. Zatímco Roskosmos se domnívá, že za problémem stojí mikrovibrace a únava materiálu, NASA upozorňuje na kombinaci tlakových změn, mechanického zatížení a stárnutí samotné konstrukce.