Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Rusko a USA chtějí společně vybudovat stanici u Měsíce

ISS (Mezinárodní vesmírná stanice)
ISS (Mezinárodní vesmírná stanice)
Foto: ESA **www.esa.int**

Washington - Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) a jeho ruský protějšek Roskosmos chtějí spolupracovat na stavbě stanice na oběžné dráze kolem Měsíce.

Obě kosmické agentury to dnes oznámily na twitteru. Budování orbitální základny, která je zatím ve fázi úvah, by mohlo začít v nadcházejícím desetiletí.

NASA o základně hovoří jako o Deep Space Gateway, což je možné přeložit jako Vstupní brána do hlubokého vesmíru. Komplex je totiž součástí dlouhodobého plánu letu mise s lidskou posádkou k Marsu.

"NASA je potěšen rostoucím mezinárodním zájmem o základnu na oběžné dráze kolem Měsíce, která je dalším krokem k průzkumu vesmíru lidmi," řekl šéf NASA Robert Lightfoot. Rozhlasová stanice Hlas Ameriky poznamenala, že myšlenka projektu je, že stanice bude sloužit jako výchozí bod pro výzkum hlubokého vesmíru.

NASA v prohlášení na webu uvedl, že již oslovil příslušné společnosti působící ve vesmírném průmyslu, aby se podílely na návrzích a studiích stanice. Americká agentura dodala, že ke stejnému kroku se v rámci spolupráce nyní chystá i Roskosmos a další partneři.

Témata:  vesmir USA Rusko ISS (Mezinárodní vesmírná stanice)

Související

Aktuálně se děje

3:50

Počasí připraví situaci, která může překvapit řidiče. V pátek ráno si dejte pozor

Moravané a Slezané se v pátek ráno mohou těšit na sněhovou nadílku, avizují meteorologové. Od středečního dopoledne platí příslušná výstraha, která však nejde úplně do detailu. Podle expertů sice nepůjde o extrémní situaci, ale zejména řidiči by si měli dávat pozor. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

ISS.

Praskliny na ISS odhaleny. Hrozí snad kolaps celé stanice?

Mezinárodní vesmírná stanice (ISS) čelí vážným technickým problémům, které by mohly ohrozit její další fungování. NASA odhalila, že v ruském modulu Zvezda dlouhodobě dochází k úniku vzduchu, jehož příčinu se doposud nepodařilo jednoznačně určit. Zatímco Roskosmos se domnívá, že za problémem stojí mikrovibrace a únava materiálu, NASA upozorňuje na kombinaci tlakových změn, mechanického zatížení a stárnutí samotné konstrukce.