Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Co s námi dělá používání navigace? Vědci pro řidiče nemají dobré zprávy

Navigace
Navigace
Foto: Pixabay

Tištěným mapám odzvonilo. Navigaci dnes najdeme téměř v každém autě a chytrém telefonu. Aby taky ne, jde o nejjednodušší a nejspolehlivější věc, která nás dostane z bodu A do bodu B. Firmy se navíc stále snaží GPS navigace vylepšovat a obohacovat o nové funkce, což s sebou přináší i jedno obrovské negativum.

Život bez satelitní navigace si mnoho lidí již vůbec nedokáže představit. Ačkoliv tato technologie bezpochyby v mnoha ohledech lidem zlepšuje život, Roger McKinlay, bývalý ředitel britského Royal Institute of Navigation a expert na satelitní navigaci, varuje, že přílišné spoléhání na GPS navigaci může vést ke ztrátě orientačního smyslu.

Informoval o tom server Science Alert, podle kterého není nutné navigaci používat vždy a lidé by mnohdy raději měli trénovat svůj mozek. Něco jiného je jet podle navigace v přeplněném městě, dá se ale omezit například na přehledných silnicích s dostatkem naváděcích značek. 

McKinley varuje, že pro zachování si přirozeného smyslu pro orientaci a pohyb v prostoru je nutné jej využívat. Pokud tento úkol dlouhodobě ponecháváme na někom – nebo něčem – jiném, o smysl postupně přicházíme.

Toto tvrzení podporuje například i výzkum z roku 2009, kdy byly porovnány výsledky aktivních řidičů taxi s bývalými řidiči, kteří svých navigačních dovedností již nevyužívali. Výsledky aktivních řidičů byly podle výsledků lepší.

Nejde přitom jen o teoretický problém – podle dalšího výzkumu dochází ke změnám v části mozku, pokud člověk své navigační dovednosti nevyužívá. Je tak důležité, aby člověk alespoň čas od času navigaci vypnul a spolehnul se pouze na své orientační schopnosti.

Témata:  lidé mozek navigace

Související

Aktuálně se děje

2:12

Menšík a Sovák říkali blbosti o ničem? Miroslav Hanuš měl možná lépe volit slova

Vladimír Menšík nebo Jiří Sovák jsou dodnes považováni za geniální vypravěče. Na tradici takto nadaných lidí mezi českými herci navazuje Miroslav Hanuš, který se o dvojici velikánů vyjádřil po svém. A možná měl více vážit slova. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

ISS.

Praskliny na ISS odhaleny. Hrozí snad kolaps celé stanice?

Mezinárodní vesmírná stanice (ISS) čelí vážným technickým problémům, které by mohly ohrozit její další fungování. NASA odhalila, že v ruském modulu Zvezda dlouhodobě dochází k úniku vzduchu, jehož příčinu se doposud nepodařilo jednoznačně určit. Zatímco Roskosmos se domnívá, že za problémem stojí mikrovibrace a únava materiálu, NASA upozorňuje na kombinaci tlakových změn, mechanického zatížení a stárnutí samotné konstrukce.