Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Nekalé praktiky na facebooku: Falešné soutěže lákají od Čechů osobní údaje

Facebook
Facebook
Foto: Pixabay

Praha - Falešné soutěže na Facebooku lákají od uživatelů v Česku a na Slovensku osobní údaje včetně údajů k platebním kartám. Uvedla to dnes antivirová firma Eset a zároveň upozornila na novou vlnu podvodu se slevami na značkové brýle RayBan.

Několik facebookových stránek slibuje lidem jako výhru luxusní auta, mobilní telefony nebo pračky. Tyto podvodné soutěže patrně pocházejí ze Slovenska a mají už přes 39.000 lajků.  "Pro účast v těchto falešných soutěžích stačí lajkovat celou facebookovou stránku, nebo sdílet a komentovat příspěvek a šířit tak podvod mezi své facebookové přátele," upozornil bezpečnostní expert Esetu Václav Zubr.

Principem podvodu je, že "vyhrává" každý. Soutěžícímu se následně přes zprávu na facebooku ozve falešný vyhlašovatel soutěže a vyžádá si od něj osobní údaje a informace o platební kartě. Jako důvod uvádí ověření identity vítěze.

"Internetoví uživatelé by si měli jednou provždy uvědomit, že ne vše, na co na internetu narazí, je pravdivé. Pokud to je zároveň příliš dobré na to, aby to byla pravda, jde s největší pravděpodobností o podvod," dodal Zubr.

Eset zároveň upozornil na podvod se slevami na brýle RayBan, která se šíří rovněž přes facebook. Tentokrát jde o lokalizovanou verzi ve slovenštině. Cílem této škodlivé kampaně je šíření podvodných stránek, které sbírají údaje o platebních kartách uživatelů.

Témata:  Facebook podvod krimi

Související

Aktuálně se děje

10:18

Rusko poprvé v historii poslalo na Ukrajinu mezikontinentální balistickou raketu

Podle serveru CNN Rusko ve čtvrtek ráno podniklo útok na město Dnipro za použití mezikontinentální balistické rakety (ICBM). Útok zahrnoval také balistickou raketu X-47M2 Kinzhal a sedm řízených střel.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

ISS.

Praskliny na ISS odhaleny. Hrozí snad kolaps celé stanice?

Mezinárodní vesmírná stanice (ISS) čelí vážným technickým problémům, které by mohly ohrozit její další fungování. NASA odhalila, že v ruském modulu Zvezda dlouhodobě dochází k úniku vzduchu, jehož příčinu se doposud nepodařilo jednoznačně určit. Zatímco Roskosmos se domnívá, že za problémem stojí mikrovibrace a únava materiálu, NASA upozorňuje na kombinaci tlakových změn, mechanického zatížení a stárnutí samotné konstrukce.