Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Umírající hvězdy by mohly transformovat život na ledových planetách

Slunce, ilustrační foto
Slunce, ilustrační foto
Foto: NASA

New York - Hledání mimozemského života je zase o krůček pozitivnější. Astronomové z Cornellovi univerzity v New Yorku zjistili co se stane se vzdálenými planetami, když velké hvězdy jako třeba naše Slunce začne umírat.

Jejich velikost se mnohokrát zvětší, čímž by se mohly zahřát zmrzlé planety a proměnit je v ráj pro život. "Když hvězda stárne, tak se rozjasňuje a s tím se posunuje i ideální obytná oblast, to dodává druhý dech vzdálenějším planetám," řekl Ramses M. Ramirez z institutu Carla Sagana.

Například měsíce Jupiteru a Saturnu se mohou za 5 miliard let proměnit v obyvatelné, jakmile naše Slunce odejde do "důchodu". V té době už bychom měli být přemístěni, protože planetu Zemi sežehnou paprsky naší hvězdy.

"Ze Země se stane pustina, Slunce bude téměř na naši oběžné dráze, takže ano, bude tu šílené horko," řekla Lisa Kalteneggerová serveru space.com. To bude právě dávat šanci ledovým světům.

I na Zemi byly nalezeny v hloubce 800 metrů pod antarktickým ledem mikrobiální systémy, které si v té zimě vesele žily vlastním životem. To vše se ale bude dít až za 5 miliard let, takže času na zkoumání naší soustavy bude ještě opravdu hodně.

Studie se zaměřovala na jiné hvězdy ve vesmíru. které umírají už nyní a chtěli určit potenciální zmrzlé světy, kde by se mohl probudit život. Obvykle se hledají planety s normálním stářím hvězd, vědci ale naznačují, že by se mělo hledat i u starých hvězd, u kterých se posune obyvatelná zóna.

Tím se samozřejmě otevírají další stovky a tisíce možných míst se životem. Sami vědci z Cornellovi univerzity objevili v okruhu 100 světelných let od Slunce, celkem 23 obřích červených hvězd, které brzy umřou a vrátí se ve své ještě větší verzi.

"V daleké budoucnosti by se tyto světy mohly stát obytné po miliardy let, nebo dokonce už se tam tvoří život podobně jako na Zemi. Je to velmi optimistické ohledně šancí na život v dlouhodobém horizontu," dodala Kalteneggerová.

Témata:  Slunce sluneční soustava

Související

Aktuálně se děje

18. ledna 2025 9:55

Leon Tsoukernik po kolapsu bojuje o život. Policie prozradila novinky

Příbuzní Leona Tsoukernika a jeho přátelé, včetně těch slavných, se zajímají především o jeho zdravotní stav a doufají v zázrak. Nesmí se však zapomínat, že kolaps známého podnikatele, respektive okolnosti události, řeší i policie. Jak pokročilo vyšetřování? 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Mars

NASA možná našla důkazy o životě mimo Zemi. Nemá je ale jak dostat domů

NASA oznámila dvě nové strategie pro návrat vzorků z Marsu na Zemi, které by mohly být realizovány do 30. let 21. století. Tyto plány představují alternativy k původnímu programu Mars Sample Return, který NASA vyvinula ve spolupráci s Evropskou kosmickou agenturou (ESA). Původní plán byl shledán příliš složitým a drahým, s odhadovanými náklady až 11 miliard dolarů a návratem vzorků posunutým na rok 2040. Takové zpoždění označil šéf NASA Bill Nelson za nepřijatelné.