Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Vědci jsou překvapeni: Chemické složení galaxií v souhvězdí Persea je podobné Slunci

vesmir
vesmir
Foto: Pixabay

Brno - Japonská družice, na jejímž vědeckém programu se podílel také Norbert Werner z Masarykovy univerzity v Brně, ukázala. Že chemické složení vzdálené kupy galaxií v souhvězdí Persea je překvapivě podobné jako u Slunce.

K obdobnému objemu prvků jako železo či nikl v souhvězdí Persea podle nových vědeckých zjištění přispěly dva druhy supernov typu Ia, oznámila dnes novinářům Ema Wiesnerová z tiskového odboru univerzity. Výsledky výzkumu zveřejnil časopis Nature.

Družice Hitomi odstartovala 17. února 2016 a 26. března přestala fungovat. Kvalitní měření rentgenového spektra však přesvědčilo vesmírné agentury k přípravě nové mise, která by měla odstartovat v roce 2021.

Družice Hitomi pomohla lépe objasnit vznik supernov a jejich obohacování vesmíru různými prvky. Jedním z cílů loňské vesmírné mise, na níž spolupracovala japonská vesmírná výzkumná agentura JAXA s americkým Národním úřadem pro letectví a vesmír (NASA), bylo sledování rentgenového spektra kupy galaxií v Perseu.

„Jde o nejjasnější takovýto objekt a sledovali jsme ho za pomoci rentgenového spektrometru hned po startu družice. To bylo štěstí, protože družice zhruba po měsíci od vypuštění nečekaně zanikla," uvedl Werner.

Vědci získali kvalitní data, a to díky novému rentgenovému spektrometru s třicetkrát lepším rozlišením, než měly předchozí přístroje. Data ukázala, že poměry železa, niklu, manganu a chromu v mezigalaktickém plynu kupy galaxií jsou téměř totožné s poměry těchto kovů ve Slunci. „Překvapilo nás to. Jde totiž o jiné prostředí s odlišnou, mnohem delší historií, než má naše hvězda," řekl Werner.

K podobnému chemickému složení zřejmě přispěly i supernovy, a to typu Ia. Jedná se o hvězdy typu bílého trpaslíka, v nichž vzniká řada chemických prvků a které za určitých okolností vybuchnou, a vrhnou tyto látky do okolního vesmíru.

„Předpokládali jsme, že vybuchují buď takoví bílí trpaslíci, kteří od svého souputníka postupně naberou další materiál a zvětší se na kritickou velikost, což je 1,4násobek hmotnosti Slunce, nebo výbuch nastane při srážce dvou menších bílých trpaslíků. Tyto dva scénáře vedou k odlišným poměrům pozorovaných chemických prvků. Sledování z Hitomi ukázalo, že obojí je pravda a ke vzniku supernov typu Ia vedou obě tyto cesty," uvedl Werner.

Témata:  vesmir vědci astronomie

Související

Aktuálně se děje

3:50

Počasí připraví situaci, která může překvapit řidiče. V pátek ráno si dejte pozor

Moravané a Slezané se v pátek ráno mohou těšit na sněhovou nadílku, avizují meteorologové. Od středečního dopoledne platí příslušná výstraha, která však nejde úplně do detailu. Podle expertů sice nepůjde o extrémní situaci, ale zejména řidiči by si měli dávat pozor. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

ISS.

Praskliny na ISS odhaleny. Hrozí snad kolaps celé stanice?

Mezinárodní vesmírná stanice (ISS) čelí vážným technickým problémům, které by mohly ohrozit její další fungování. NASA odhalila, že v ruském modulu Zvezda dlouhodobě dochází k úniku vzduchu, jehož příčinu se doposud nepodařilo jednoznačně určit. Zatímco Roskosmos se domnívá, že za problémem stojí mikrovibrace a únava materiálu, NASA upozorňuje na kombinaci tlakových změn, mechanického zatížení a stárnutí samotné konstrukce.