Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Z Bajkonuru odstartovala k ISS kosmická loď

Takhle vypadá planeta Země z ISS
Takhle vypadá planeta Země z ISS
Foto: Pixabay

Bajkonur (Kazachstán) - Z kosmodromu Bajkonur v Kazachstánu dnes odstartovala nosná raketa Sojuz-FG s pilotovanou kosmickou lodí Sojuz MS-07. Dopraví na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS) nové tři členy posádky.

Na ISS míří velitel lodi ruský kosmonaut Anton Škaplerov, americký astronaut Scott Tingle a japonský astronaut Norišege Kanai. Připojí se k třem svým kolegům, kteří na ně na stanici čekají - Američané Joe Acab a Vande Hei a Rus Alexandr Misurkin.

Start a let s nosnou raketou se uskutečnil přesně podle stanoveného časového harmonogramu. Třetí, poslední stupeň Sojuzu-FG se oddělil přibližně devět minut po opuštění startovací rampy. Sojuz MS-07 nyní bude pokračovat v samostatném orbitálním letu k ISS. Přistání na stanici je plánováno v úterý v 09:42 SEČ.

Po příletu nové trojice bude již opět šestičlenná posádka - nyní 54. expedice na ISS - pokračovat v práci na stovkách experimentů.

Témata:  ISS (Mezinárodní vesmírná stanice) vesmírná loď Sojuz

Související

Aktuálně se děje

9:55

Leon Tsoukernik po kolapsu bojuje o život. Policie prozradila novinky

Příbuzní Leona Tsoukernika a jeho přátelé, včetně těch slavných, se zajímají především o jeho zdravotní stav a doufají v zázrak. Nesmí se však zapomínat, že kolaps známého podnikatele, respektive okolnosti události, řeší i policie. Jak pokročilo vyšetřování? 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Mars

NASA možná našla důkazy o životě mimo Zemi. Nemá je ale jak dostat domů

NASA oznámila dvě nové strategie pro návrat vzorků z Marsu na Zemi, které by mohly být realizovány do 30. let 21. století. Tyto plány představují alternativy k původnímu programu Mars Sample Return, který NASA vyvinula ve spolupráci s Evropskou kosmickou agenturou (ESA). Původní plán byl shledán příliš složitým a drahým, s odhadovanými náklady až 11 miliard dolarů a návratem vzorků posunutým na rok 2040. Takové zpoždění označil šéf NASA Bill Nelson za nepřijatelné.