Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Start Progressu k ISS byl odložen

ISS (Mezinárodní vesmírná stanice)
ISS (Mezinárodní vesmírná stanice)
Foto: ESA **www.esa.int**

Bajkonur (Kazachstán) - Start ruské nákladní lodě Progress k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) byl dnes na poslední chvíli patrně kvůli počítačové závadě zrušen.

Další pokus je plánován za dva dny, v úterý. Oznámila to ruská kosmická agentura Roskosmos. Progress má na ISS dopravit několik tun zásob.

Podle Roskosmosu byly dnešní přípravy zpočátku bez problémů, dokud je automat nezastavil. Příčina se zjišťuje. Agentura Interfax uvedla, že šlo zřejmě o poruchu počítače na nosné raketě Sojuz 2.4a, což je modernizovaný typ s novými systémy řízení, vyšší nosností a výkonnější hnací jednotkou.

Zásobovací let má na ISS dopravit palivo, potraviny a další potřeby a měl by se při něm zároveň vyzkoušet nový, urychlený režim přesunu. Ke stanici se má Progress dostat za 3,5 hodiny, pouze po dvou obězích Země.

Na ISS na zásoby čeká šestičlenná posádka - tři Američané, dva Rusové a jeden Japonec.

Témata:  ISS (Mezinárodní vesmírná stanice) raketa Progress

Související

Aktuálně se děje

18. ledna 2025 9:55

Leon Tsoukernik po kolapsu bojuje o život. Policie prozradila novinky

Příbuzní Leona Tsoukernika a jeho přátelé, včetně těch slavných, se zajímají především o jeho zdravotní stav a doufají v zázrak. Nesmí se však zapomínat, že kolaps známého podnikatele, respektive okolnosti události, řeší i policie. Jak pokročilo vyšetřování? 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Mars

NASA možná našla důkazy o životě mimo Zemi. Nemá je ale jak dostat domů

NASA oznámila dvě nové strategie pro návrat vzorků z Marsu na Zemi, které by mohly být realizovány do 30. let 21. století. Tyto plány představují alternativy k původnímu programu Mars Sample Return, který NASA vyvinula ve spolupráci s Evropskou kosmickou agenturou (ESA). Původní plán byl shledán příliš složitým a drahým, s odhadovanými náklady až 11 miliard dolarů a návratem vzorků posunutým na rok 2040. Takové zpoždění označil šéf NASA Bill Nelson za nepřijatelné.