Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Svět čeká podle vědců rapidní proměna. Ocel a beton mají brzo skončit

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Jan Zýka, EuroZprávy.cz

Velmi oblíbené stavení materiály, ocel a beton, tvoří základy našich měst, ale ne vždy jsou dostupné v takové míře, v jaké jsou potřeba. Bioinženýři proto začali spolupracovat s architekty na hledání přírodních alternativ, které by mohly změnit způsob, jakým bydlíme.

Michelle Oyenová, bioinženýrka na Cambridgeské univerzitě, se svými kolegy spolupracuje na hledání způsobů, jak využít přírodní postupy pro stavbu. Soustředí se zejména na kosti, skořápky, mušle a pavoučí vlákno.

Oyenová upozorňuje, že výroba betonu produkuje 5 % z celosvětových emisí CO2. Přírodní materiály by oproti tomu nabídly energeticky nenáročnou alternativu, která by zároveň neškodila životnímu prostředí.

„Když se podíváte na kuřata, z ničeho se vyvine skořápka během 18 hodin. Je skoro milimetr tlustá, z 95 % keramická a obsahuje určitý organická komponent, který ji činí velmi pevnou," vysvětluje na stránkách univerzity.

„Vaječná skořápka je mnohem odolnější vůči popraskání než člověkem vyrobená keramika, protože obsahuje kolagenovou membránu," dodává.

Pavoučí vlákno je zase pevnější než ocel, ale je pružné. Navíc je dle Oyenové velmi přizpůsobitelné, protože se jeho vlastnosti mění podle jeho obsahu vody.

Výzkum podle ní probíhá už přibližně 10 let a ještě před sebou má roky vývoje. Na druhou stranu ale dodává, že nejde o žádnou futuristickou vizi.

Témata:  lidé Země 1 stavebnictví

Související

Aktuálně se děje

19. května 2025 11:11

Jiří Bartoška (†78): Měl to být jeho poslední film. Režisér už má jasno, co bude dál

Česko se již zítra rozloučí se zesnulým Jiřím Bartoškou, po kterém tu zůstává i jeden navždy nedokončený filmový projekt. Když poprvé porazil vážnou nemoc, vrátil se komedií Teorie tygra. V posledních letech se řešilo pokračování. Nyní je definitivně jasno, že nevznikne. 

Zdroj: Ludmila Plachá

Další zprávy

Jaká budoucnost nás čeká?

Může umělá inteligence ohrozit lidstvo? Vědec z MIT odpověděl na ožehavou otázku

Technologické firmy vyvíjející umělou inteligenci by měly přijmout stejný přístup k posuzování rizik, jaký před 80 lety uplatnili vědci před prvním testem atomové bomby. S tímto varováním přichází známý zastánce bezpečnosti AI Max Tegmark, který tvrdí, že bez důkladných výpočtů hrozí, že extrémně vyspělá umělá inteligence (tzv. Artificial Super Intelligence, ASI) se vymkne kontrole a ohrozí samotnou existenci lidstva.