Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Změna v ústní hygieně? Podle vědců nebude potřeba si čistit zuby

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixmac

Ústní hygiena je velmi důležitá a ačkoliv pravidelná péče o stav našich úst nepatří mezi nejzábavnější činnosti, jde o povinnou součást denního rozvrhu. Podle amerických vědců by ale mohla být ústní hygiena zajištěna pouhým spolknutím prášku.

Američtí vědci objevili nový kmen bakterie streptokoka, který se nazývá A12, který žije v našich ústech a pomáhá ničit škodlivé bakterie. V budoucnu by tak podle nich mělo být možné nabízet je jako doplněk stravy.

Hlavní výhodou podle nich je, že se jedná o přirozený způsob, který udrží škodlivé bakterie v ústech pod kontrolou a zabrání tak vzniku zubních kazů.

Přípravky, které se v současnosti používají, jako jsou zubní pasty nebo ústní vody, totiž ničí bakterie plošně – jak ty škodlivé, tak ty přínosné.

Bakterie A12 podle vědců pomáhají udržet prostředí v ústní dutině chemicky neutrální, což zabraňuje vzniku kazů a udržuje zuby zdravé. V budoucnu by tak teoreticky podle nich mělo být možné lidem, kteří mají velkou kyselost v ústní dutině a tudíž vysoké riziko vzniku kazů, zkrátka tyto bakterie uměle dodat a vzniku kazů tak zcela předejít.

Témata:  zdraví viry a bakterie vědci zubaři

Související

Aktuálně se děje

2:12

Menšík a Sovák říkali blbosti o ničem? Miroslav Hanuš měl možná lépe volit slova

Vladimír Menšík nebo Jiří Sovák jsou dodnes považováni za geniální vypravěče. Na tradici takto nadaných lidí mezi českými herci navazuje Miroslav Hanuš, který se o dvojici velikánů vyjádřil po svém. A možná měl více vážit slova. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

ISS.

Praskliny na ISS odhaleny. Hrozí snad kolaps celé stanice?

Mezinárodní vesmírná stanice (ISS) čelí vážným technickým problémům, které by mohly ohrozit její další fungování. NASA odhalila, že v ruském modulu Zvezda dlouhodobě dochází k úniku vzduchu, jehož příčinu se doposud nepodařilo jednoznačně určit. Zatímco Roskosmos se domnívá, že za problémem stojí mikrovibrace a únava materiálu, NASA upozorňuje na kombinaci tlakových změn, mechanického zatížení a stárnutí samotné konstrukce.