Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Studenti ČVUT dostali novou laboratoř, mohou si v ní vyzkoušet hacking

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Mariusz Stankowski / INCORP images

Praha - Fakulta informačních technologií Českého vysokého učení technického v Praze (ČVUT) dnes ve svém dejvickém kampusu otevřela novou laboratoř etického hackování. Studenti si v ní budou moct prakticky procvičit teoretické znalosti o tom, jak se dají odhalit nedostatky v zabezpečení systémů informačních technologií.

V laboratoři jsou podle ní v současnosti čtyři počítače vybavené speciálními softwary, které studentům umožní vyzkoušet si práci etického hackera. Podle vedoucího laboratoře Róberta Lórencze se do ní vejde zhruba 12 lidí. Vybavení je od firmy NN Group, se kterou ČVUT na fungování laboratoře spolupracuje.

"Software je špičkový. Odpovídá požadavkům pro etické hackování pro výuku studentů, jak se chovat v kyberprostoru jako útočník, eventuálně jako obránce, takže vlastně je to taková hra lidí, kteří se to chtějí naučit," řekl ČTK Lórencz. Kyberprostor v laboratoři je izolovaný od vnějších sítí, nehrozí tedy proniknutí útoků do veřejných sítí, dodal.

Etické hackování má za úkol zvýšit kybernetickou bezpečnost. Napodobuje přitom útoky na informační systémy, a tak hledá jejich slabiny. Tato činnost je legální a obvykle se dělá ve spolupráci s majitelem či administrátorem systému. Poptávka po odbornících, kteří se kybernetické bezpečnosti věnují, v současnosti roste.

Vedení laboratoře dnes při jejím otevření předvedlo například krádež přihlašovacích údajů a její odhalení. Experti také ukázali, jak je možné pomocí softwaru chránit majetek v komerčním prostředí. "Laboratoř je k dispozici jak pro bakalářské, tak i pro magisterské předměty, kterými jsou například Systémová a síťová bezpečnost nebo Etické hackování," doplnil Lórencz.

Fakulta informačních technologií ČVUT v Praze byla podle své mluvčí Petry Svobodové Hejlové první technickou fakultou v České republice, která akreditovala studijní obory specializované na bezpečnost počítačových systémů a sítí.

Témata:  počítače ČVUT hacker kybernetická bezpečnost školství

Související

Aktuálně se děje

8:25

Tomáš Vartecký se jde léčit. Upřímná zpověď o velkých problémech

Loni to nebyla hudba, čím Tomáš Vartecký plnil stránky médií. A hudba to není ani na začátku letošního roku, kdy na sociálních sítích zveřejnil zásadní oznámení. Vartecký prozradil, že se potýká s velkými problémy, které si vynutily přerušení činnosti. Podle některých médií nastupuje do léčebny. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Mars

NASA možná našla důkazy o životě mimo Zemi. Nemá je ale jak dostat domů

NASA oznámila dvě nové strategie pro návrat vzorků z Marsu na Zemi, které by mohly být realizovány do 30. let 21. století. Tyto plány představují alternativy k původnímu programu Mars Sample Return, který NASA vyvinula ve spolupráci s Evropskou kosmickou agenturou (ESA). Původní plán byl shledán příliš složitým a drahým, s odhadovanými náklady až 11 miliard dolarů a návratem vzorků posunutým na rok 2040. Takové zpoždění označil šéf NASA Bill Nelson za nepřijatelné.