Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Studenti ČVUT dostali novou laboratoř, mohou si v ní vyzkoušet hacking

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Mariusz Stankowski / INCORP images

Praha - Fakulta informačních technologií Českého vysokého učení technického v Praze (ČVUT) dnes ve svém dejvickém kampusu otevřela novou laboratoř etického hackování. Studenti si v ní budou moct prakticky procvičit teoretické znalosti o tom, jak se dají odhalit nedostatky v zabezpečení systémů informačních technologií.

V laboratoři jsou podle ní v současnosti čtyři počítače vybavené speciálními softwary, které studentům umožní vyzkoušet si práci etického hackera. Podle vedoucího laboratoře Róberta Lórencze se do ní vejde zhruba 12 lidí. Vybavení je od firmy NN Group, se kterou ČVUT na fungování laboratoře spolupracuje.

"Software je špičkový. Odpovídá požadavkům pro etické hackování pro výuku studentů, jak se chovat v kyberprostoru jako útočník, eventuálně jako obránce, takže vlastně je to taková hra lidí, kteří se to chtějí naučit," řekl ČTK Lórencz. Kyberprostor v laboratoři je izolovaný od vnějších sítí, nehrozí tedy proniknutí útoků do veřejných sítí, dodal.

Etické hackování má za úkol zvýšit kybernetickou bezpečnost. Napodobuje přitom útoky na informační systémy, a tak hledá jejich slabiny. Tato činnost je legální a obvykle se dělá ve spolupráci s majitelem či administrátorem systému. Poptávka po odbornících, kteří se kybernetické bezpečnosti věnují, v současnosti roste.

Vedení laboratoře dnes při jejím otevření předvedlo například krádež přihlašovacích údajů a její odhalení. Experti také ukázali, jak je možné pomocí softwaru chránit majetek v komerčním prostředí. "Laboratoř je k dispozici jak pro bakalářské, tak i pro magisterské předměty, kterými jsou například Systémová a síťová bezpečnost nebo Etické hackování," doplnil Lórencz.

Fakulta informačních technologií ČVUT v Praze byla podle své mluvčí Petry Svobodové Hejlové první technickou fakultou v České republice, která akreditovala studijní obory specializované na bezpečnost počítačových systémů a sítí.

Témata:  počítače ČVUT hacker kybernetická bezpečnost školství

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 22:03

Sport dostane stovky milionů na obnovu po povodních, rozhodla vláda

Národní sportovní agentura dostane 850 milionů korun na pomoc sportovním organizacím, jejichž majetek zničily či poškodily zářijové povodně. Uvolnění peněz z rozpočtové rezervy schválila vláda středečním jednání. Odsouhlasila také další rozšíření pomoci českým exportérům obchodujícím s Ukrajinou, poskytované formou pojištění vývozních úvěrových rizik Exportní garanční a pojišťovací společností a schválila i spuštění úvěrového programu Národní rozvojové banky pro podnikatele postižené povodněmi.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

ISS.

Praskliny na ISS odhaleny. Hrozí snad kolaps celé stanice?

Mezinárodní vesmírná stanice (ISS) čelí vážným technickým problémům, které by mohly ohrozit její další fungování. NASA odhalila, že v ruském modulu Zvezda dlouhodobě dochází k úniku vzduchu, jehož příčinu se doposud nepodařilo jednoznačně určit. Zatímco Roskosmos se domnívá, že za problémem stojí mikrovibrace a únava materiálu, NASA upozorňuje na kombinaci tlakových změn, mechanického zatížení a stárnutí samotné konstrukce.