Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Lidé poslali peníze falešnému Zuckerbergovi, ten jim sliboval statisícové výhry

Facebook, sociální sítě
Facebook, sociální sítě
Foto: Pixmac

San Francisco - Tisíce dolarů se podařilo z uživatelů sociálních sítí vymámit podvodníkům vydávajícím se za šéfa sociální sítě Marka Zuckerberga a její provozní ředitelku Sheryl Sandbergovou. Používají při tom známý postup: Uživateli pošlou zprávu, že vyhrál v internetové loterii statisíce dolarů, avšak před jejich vyplacením požadují zaslání relativně malé částky. Cílí hlavně na starší či méně vzdělané osoby, napsal list The New York Times (NYT).

Pátrání amerického deníku odhalilo 205 facebookových a instagramových imitátorů Zuckerberga a Sandbergové. Nejméně 51 z nich prý tvořily účty vytvořené pro podvod s loterií. Facebook bezprostředně po upozornění od NYT smazal všech 96 falešných profilů na stejnojmenné síti, na instagramu, který Facebooku patří, zůstalo všech 109 kromě jednoho až do dne publikování reportáže.

Podvodné účty většinou měly na profilových fotkách snímky skutečných šéfů Facebooku, jejichž jména zpravidla obsahovala "překlepy" nebo k nim byla přidána skutečná prostřední jména (Elliot u Zuckerberga a Kara u Sandbergové). Některé profily měly pak ve fotogaleriích softwarově upravené fotky lidí držících obří šeky s logem sociální sítě.

"Byl jsem z toho celý nadšený. Vy byste nebyli?" řekl NYT podvedený pan Bernhardt z Minnesotty o okamžiku, kdy mu falešný Zuckerberg začal slibovat 750.000 dolarů (téměř 16 milionů Kč). Než si uvědomil, že se stal obětí podvodu, odeslal 67letý voják v důchodu uvedenému kontaktu 1310 dolarů (27.500 Kč) v hotovosti a dárkové kódy do služby iTunes v hodnotě 200 dolarů.

Podle NYT se popsaný trik na sociálních sítích objevuje už od roku 2010 a falešní Zuckerbergové a Sandbergové se stále množí i přes existenci skupin, které podobné praktiky sledují. "Rozhovory s půltuctem nedávných obětí a online konverzace s devíti podvodnými účty ukázaly, že podfuk s facebookovou loterií je živý a využívá zejména starších, méně vzdělaných lidí a osob s nízkými příjmy," píše americký list. Následně popisuje případy Donny Keithleyové a Kathryn Schwartzové, které ve snaze dostat se k neexistujícím výhrám přišly o 5300 respektive 1700 dolarů.

Mark Zuckerberg označil při nedávném slyšení v americkém Kongresu fenomén falešných účtů za velký problém a řekl, že jeho společnost vylepšuje nástroje, které automaticky detekují a odstraňují takové profily. Facebook od uživatelů vyžaduje, aby měli v profilech svá skutečná jména, avšak sociální síť odhaduje, že toto kritérium nesplňují asi tři procenta účtů, což znamená až 60 milionů falešných uživatelů.

"Velice vám děkujeme, že jste toto nahlásili," řekl NYT mluvčí Facebooku Pete Voss. Proč jeho společnost neodstranila desítky falešných účtů dříve, nesdělil. Několik z nich přitom údajně fungovalo déle než osm let. "Není to jednoduché. Chceme se polepšit," dodal.

Témata:  Facebook Mark Zuckerberg 1 podvod

Aktuálně se děje

18. dubna 2024 22:05

Fiala potvrdil, že slovenská sbírka pomůže k nákupu munice pro Ukrajinu

Česko našlo cestu k využití finančních prostředků získaných v rámci slovenské občanské sbírky pro českou iniciativu na nákup dělostřelecké munice pro ukrajinskou armádu. Po skončení mimořádného unijního summitu to uvedl český premiér Petr Fiala (ODS). 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy