Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Nová verze rakety Falcon 9 je ve vesmíru

Dragon Space-X
Dragon Space-X
Foto: SpaceX

Mys Canaveral - Z Kennedyho střediska na Floridě dnes odstartovala nová verze rakety Falcon 9 americké společnosti SpaceX. Informovala o tom agentura AFP. Nová verze rakety, označovaná jako Block 5, má plně otevřít možnosti opětovného využívání prvních raketových stupňů. SpaceX chce tuto verzi také používat pro lety s lidskou posádkou. Dnes raketa vynesla do kosmu první bangladéšský satelit.

SpaceX při dosavadních startech již úspěšně vyzkoušela opětovné použití prvního raketového stupně, ten však společnost nepoužila pro let do kosmu více než dvakrát. Konečná verze rakety v recyklaci prvního stupně ale přináší zásadní změny, neboť životní cyklus je ve variantě Block 5 předpokládán na sto startů, což cesty do kosmu zlevní.

SpaceX navíc k verzi Block 5 uvádí, že první stupeň bude k opětovnému použití připraven do 48 hodin od předchozího letu a že rozsáhlejší oprava prvního nosného stupně bude vyžadována vždy až po deseti startech.

Block 5 oproti předchozí verzi přináší řadu dalších vylepšení, mimo jiné zvýšení tahu motorů, nová titanová roštová kormidla či nové přistávací nohy, které se po dosednutí opět zatáhnou, takže se nebudou muset odmontovávat jako doposud.

Témata:  raketa Falcon 9 Elon Musk vesmir rakety technologie

Související

Aktuálně se děje

2:12

Menšík a Sovák říkali blbosti o ničem? Miroslav Hanuš měl možná lépe volit slova

Vladimír Menšík nebo Jiří Sovák jsou dodnes považováni za geniální vypravěče. Na tradici takto nadaných lidí mezi českými herci navazuje Miroslav Hanuš, který se o dvojici velikánů vyjádřil po svém. A možná měl více vážit slova. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

ISS.

Praskliny na ISS odhaleny. Hrozí snad kolaps celé stanice?

Mezinárodní vesmírná stanice (ISS) čelí vážným technickým problémům, které by mohly ohrozit její další fungování. NASA odhalila, že v ruském modulu Zvezda dlouhodobě dochází k úniku vzduchu, jehož příčinu se doposud nepodařilo jednoznačně určit. Zatímco Roskosmos se domnívá, že za problémem stojí mikrovibrace a únava materiálu, NASA upozorňuje na kombinaci tlakových změn, mechanického zatížení a stárnutí samotné konstrukce.