Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Elektromobily mohou přispět k ochraně klimatu. Ale jen pokud budou jezdit na „čistou“ elektřinu

Nabíjecí stanice pro elektromobily
Nabíjecí stanice pro elektromobily
Foto: Adam Mráček / INCORP images

Evropa zažívá masivní růst počtu elektromobilů a hybridních aut, která kombinují elektrický a benzínový motor. Letos v srpnu jich na kontinentu jezdil milion, koncem roku by to mohlo být přes 1,3 milionu. Evropská agentura pro životní prostředí (EEA) odhaduje, že pokud by do roku 2050 vzrostl podíl elektricky poháněných aut na celkovém vozovém parku na 80 procent, klesly by evropské emise CO2 o 255 milionu tun, což je asi 15 procent jejich současné produkce.

V situaci, kdy podíl dopravy na celkové produkci skleníkových plynů v Evropě roste, je to dobrá zpráva. Zbývá tedy dořešit, odkud elektromobily energii čerpají: elektromobil napojený na současný energetický mix v Evropě totiž oproti dieslovým vozům za celý životní cyklus vypustí jen o zhruba 15 % emisí CO2 méně. Pokud by ale jezdil jen na elektřinu z nízkoemisních zdrojů, úspora rázem činí 2/3 emisí oproti dieselu a dokonce 70 % oproti benzínovým vozům.

Podle EEA by tak paradoxně mohl rozvoj elektromobility sice vést k poklesu emisí oxidů dusíku, prachových částic a dalších zplodin výfukových plynů, ale na druhou stranu i k růstu produkce oxidů uhličitého a siřičitého v důsledku růstu výroby elektřiny v uhelných elektrárnách, pokud budou udržovány jako zálohové zdroje. .Většina scénářů na rozvoj obnovitelných zdrojů totiž počítá hlavně s investicemi do větrných a solárních elektráren, jejichž výkon musí být zálohován.

Odhady množství elektřiny, kterou budou v příštích třiceti letech potřebovat evropské elektromobily, se přitom různí. Scénář EEA předpokládá, že do roku 2030 to nebude množství, které by mělo významně ovlivnit evropskou energetiku. Podíl spotřeby elektromobilů na celkové spotřebě elektřiny by podle něj měl z přibližně 0,03 % v roce 2014 vzrůst v roce 2030 na cca 4–5 procenta a v roce 2050, při výše zmiňovaném 80% podílu elektromobilů, na 9,5 procenta. V jednotlivých zemích EU by se přitom tento podíl měl pohybovat od 3 % do 25 %.

Evropská komise odhaduje, že dodatečná potřeba energie bude v r. 2030 činit asi 63 TWh, tedy přibližně 2,1 % celkové spotřeby a v r. 2050 asi 372 TWh. Německý Öko-Institut ale hovoří až o 138 TWh v r. 2030 a 448 TWh. Pro srovnání – česká jaderná elektrárna Temelín v roce 2017 vyrobila 16,48 TWh proudu, takže v roce 2030 by evropské elektromobily spotřebovaly osminásobek a v roce 2050 až 27násobek roční produkce současného Temelína.

Celosvětově by podle agentury Bloomberg měly v roce 2040 spotřebovat asi 1 900 TWh, což bude 5,5% celkové spotřeby elektřiny, a 3 461 TWh v roce 2050, tedy asi 9,0 %.

Většina současných prognóz a studií se shoduje, že zvláště ve státech s větším podílem obnovitelných zdrojů by mohla nabídka elektřiny v souvislosti s rozvojem elektromobility kolísat. Proto je důležité co nejrychleji vyřešit problém velkokapacitního skladování elektřiny vyráběné obnovitelnými zdroji a zároveň problém jejich zálohování jinými nízkoemisními zdroji v době, kdy nesvítí slunce a nefouká vítr.

V současné době tyto podmínky splňují především jaderné elektrárny. Zřejmě i proto Evropská komise ve svých nejnovějších dokumentech předpokládá, že v roce 2050 bude evropský energetický mix produkovat 80 % proudu z obnovitelných zdrojů a 20 procent v jaderných elektrárnách.

Témata:  elektromobily doprava ekologie

Související

Aktuálně se děje

8:57

Izraelci posvětili příměří s Hamásem. Netanjahu má ale problém

Boje v Pásmu Gazy se zítra podle všeho zastaví. Izraelská vláda posvětila dohodu o příměří a propuštění rukojmích s palestinským militantním hnutím Hamás. V platnost má vstoupit v neděli. Dva ministři ale hlasovali proti, přičemž varovali premiéra Benjamina Netanjahua, že jejich strany mohou kabinet opustit. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy

Mars

NASA možná našla důkazy o životě mimo Zemi. Nemá je ale jak dostat domů

NASA oznámila dvě nové strategie pro návrat vzorků z Marsu na Zemi, které by mohly být realizovány do 30. let 21. století. Tyto plány představují alternativy k původnímu programu Mars Sample Return, který NASA vyvinula ve spolupráci s Evropskou kosmickou agenturou (ESA). Původní plán byl shledán příliš složitým a drahým, s odhadovanými náklady až 11 miliard dolarů a návratem vzorků posunutým na rok 2040. Takové zpoždění označil šéf NASA Bill Nelson za nepřijatelné.