Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Havárie, která mohla změnit svět. V roce 1974 jsme se těsně vyhnuli třetí světové

válka
válka
Foto: Pixabay

Svět byl v roce 1974 na pokraji třetí světové války. Ukazují to dokumenty CIA, které byly zveřejněny on-line. Podle nich se právě v tomto roce u břehů Skotska srazily americká a sovětská ponorka. Píše o tom The Times.

Jak ukazují zveřejněné dokumenty, kolize dvou jaderných ponorek v době studené války byla natolik vážná, že mohla zahájit další světový konflikt. K incidentu mělo dojít v oblasti Holy Loch ve Skotsku – právě tam měli Američané základnu pro své jaderné ponorky. Na více než 40 let byla ale nakonec tato srážka ututlána.

Tajná zpráva národního bezpečnostního poradce bývalého amerického prezidenta Henryho Forda Brenta Scrowcrofta pro amerického ministra zahraničí Henryho Kissingera ze 3. listopadu 1974 říká, že se „jedna z našich ponorek Poseidon právě srazila se sovětskou ponorkou“. „Obě ponorky se vynořily a sovětské plavidlo se následně znovu ponořilo. Zatím neexistuje zpráva o poškození. Budeme vás informovat,“ dodává zpráva.

Expert na jaderné zbraně Hans Kristensen, člen Federace amerických vědců ve Washingtonu, řekl listu The Times, že srážka mohla vést ke katastrofě „v případě, že by posádka na jedné z ponorek vnímala kolizi jako útok a rozhodla se bránit a potopit druhou ponorku“.

„Ponorka třídy James Maddison byla raketonosná ponorka s jaderným pohonem a byla vyzbrojena 16 raketami Poseidon s 160 jadernými hlavicemi. Nejhorším scénářem by asi bylo, kdyby kolize vyvolala výbuchy, které by způsobily zapálení paliva a odpálení nebo zničení hlavic,“ dodal expert.

John Large, inženýr, který vedl v roce 2001 tým posuzující riziko způsobené potopenou ruskou jadernou ponorkou Kursk popisuje kolizi jako vážnou událost. „Mohl vypuknou oheň, který by způsobil katastrofu. Pokud by vypukl požár v jednom raketovém silu, mohlo uniknout značné množství plutonia do mořského prostředí. To by způsobilo vážné znečištění,“ vysvětluje.

Témata:  historie válka

Související

Aktuálně se děje

17. ledna 2025 16:44

Jaký bude jeho první krok? Už je jasno, co Trump udělá první den v úřadu

Zvolený prezident Donald Trump plánuje po svém nástupu do úřadu zahájit tvrdý postup vůči nelegální migraci prostřednictvím série exekutivních opatření. Tím chce splnit klíčový slib své volební kampaně a vyslat jasný signál, že hranice USA budou uzavřeny nelegálním přechodům a že osoby bez legálního pobytu, zejména ty s kriminální minulostí, mohou očekávat deportaci.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Mars

NASA možná našla důkazy o životě mimo Zemi. Nemá je ale jak dostat domů

NASA oznámila dvě nové strategie pro návrat vzorků z Marsu na Zemi, které by mohly být realizovány do 30. let 21. století. Tyto plány představují alternativy k původnímu programu Mars Sample Return, který NASA vyvinula ve spolupráci s Evropskou kosmickou agenturou (ESA). Původní plán byl shledán příliš složitým a drahým, s odhadovanými náklady až 11 miliard dolarů a návratem vzorků posunutým na rok 2040. Takové zpoždění označil šéf NASA Bill Nelson za nepřijatelné.