Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Pod našima nohama leží bohatství, které by změnilo svět. Lidé se k němu nikdy nedostanou

Země
Země
Foto: Pixabay

Máte na prstýnku na ruce diamant a myslíte si o něm, že je vzácný a drahý? Donedávna tomu věřili i vědci. Nyní ale zjistili, že je to vlastně bezcenný šperk, kterého v podzemí leží neskutečně velké množství. Tak velké, že jej nespočítají ani běžné kalkulačky.

1 000 000 000 000 000 (biliarda ve dlouhé soustavě) tun diamantů. Přesně tolik se jich podle vědců nachází pod našima nohama v hloubce kolem 150 kilometrů pod povrchem. To dělá z diamantu nikoliv vzácný šperk, ale jeden z nejběžnějších kamenů na Zemi.

Tvrdí to výzkumníci, kteří svou studii publikovali v magazínu Geochemistry, Geophysics, Geosystems. Původně přitom pomocí zvukových vln pátrali po složení zemského jádra, tohle ale opravdu nečekali.

"Pod povrchem Země se nachází mnohem více diamantů, než jsme si mysleli," uvádí vedoucí výzkumník Ulrich Faul. "To dokazuje, že diamant není tak exotický, vlastně je na geologické úrovni je zcela běžný," dodal.

Vědci během výzkumu porovnali seizmologická data shromážděná v průběhu posledních desetiletí a na základě těchto údajů se rozhodli popsat vnitřek Země. 

Nalezli ale oblasti, ve kterých mají seizmologické vlny tendenci nevysvětlitelně zrychlovat. Tyto oblasti jsou nejstarší a zároveň nejnebezpečnější částí tektonických desek a sahají až 320 kilometrů do hloubky naší planety.

Podle vědců obsahují neuvěřitelné množství diamantů, mnohonásobně více, než jsme si mysleli, že jich na Zemi vůbec je. Je tu ale jeden problém.

"Nemůžeme se k nim nijak dostat," tvrdí vědec. Tak hluboko pod zemí bude zřejmě panovat obrovské vedro, což by dávalo smysl. Pro vznik diamantu je totiž zapotřebí vysokých teplot a vysokého tlaku.

Lidstvo ale nemá ani techniku na to, aby se tak hluboko provrtalo, natož tam těžilo. Nedosáhlo totiž ani deseti procent hloubky, v níž se diamanty nacházejí.

Témata:  Země 1 lidé

Související

Aktuálně se děje

17. ledna 2025 13:34

Války jsou výzva, ale počasí má na svět největší dopad, varují lídři

Rok 2025 přináší podle světových lídrů zásadní výzvy, přičemž eskalující ozbrojené konflikty jsou označovány za nejurgentnější hrozbu, zatímco klimatická krize představuje dlouhodobý problém s největším dopadem.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Mars

NASA možná našla důkazy o životě mimo Zemi. Nemá je ale jak dostat domů

NASA oznámila dvě nové strategie pro návrat vzorků z Marsu na Zemi, které by mohly být realizovány do 30. let 21. století. Tyto plány představují alternativy k původnímu programu Mars Sample Return, který NASA vyvinula ve spolupráci s Evropskou kosmickou agenturou (ESA). Původní plán byl shledán příliš složitým a drahým, s odhadovanými náklady až 11 miliard dolarů a návratem vzorků posunutým na rok 2040. Takové zpoždění označil šéf NASA Bill Nelson za nepřijatelné.