Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Průlomový objev: Vědci našli zachovalá dinosauří křídla

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Nationalgeographic.com

Washington – Ačkoliv již vědci nepochybují o tom, že měli dinosauři v pozdějších stádiích své existence peří a postupně se vyvinuli v dnešní ptáky, detaily tohoto faktu byly doposud neznámy, protože se vědci zatím spoléhali jen na otisky peří ve fosilních pozůstatcích. Jak ale nyní informuje server TechInsider, to změnil nález dvou zachovalých dinosauřích křídel.

Mezinárodní tým vědců zveřejnil v magazínu Nature výsledky zkoumání skutečně unikátního nálezu – 99 milionů let starých křídel mláďat dinosaurů, která zůstala zachována i s peřím uvnitř jantaru.

Vědci se domnívají, že křídla patřila dinosaurům, kteří tvoří jakýsi vývojový mezičlánek mezi tradičními dinosaury a ptáky – měli stále zuby a na jejich křídlech je možné vidět drápy, jinak ale připomínali spíše dnešní moderní ptáky.

Křídla jsou podle vědců tak dobře zachována, že na nich lze s jistotou pozorovat prvky, které jsou shodné nebo velmi podobné dnešním ptákům, a to jak svou strukturou, tak například i zbarvením.

Právě zbarvení je v tomto případě pozoruhodným prvkem, protože doposud se vědci mohli o zbarvení dinosaurů pouze dohadovat. V tomto případě je peří zbarveno bíle a hnědě a tvoří vzory, které jsou podle nich také srovnatelné s těmi, které je možné pozorovat u dnešních ptáků.

Témata:  paleontologie dinosauři vědci

Související

Aktuálně se děje

17. ledna 2025 16:44

Jaký bude jeho první krok? Už je jasno, co Trump udělá první den v úřadu

Zvolený prezident Donald Trump plánuje po svém nástupu do úřadu zahájit tvrdý postup vůči nelegální migraci prostřednictvím série exekutivních opatření. Tím chce splnit klíčový slib své volební kampaně a vyslat jasný signál, že hranice USA budou uzavřeny nelegálním přechodům a že osoby bez legálního pobytu, zejména ty s kriminální minulostí, mohou očekávat deportaci.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Mars

NASA možná našla důkazy o životě mimo Zemi. Nemá je ale jak dostat domů

NASA oznámila dvě nové strategie pro návrat vzorků z Marsu na Zemi, které by mohly být realizovány do 30. let 21. století. Tyto plány představují alternativy k původnímu programu Mars Sample Return, který NASA vyvinula ve spolupráci s Evropskou kosmickou agenturou (ESA). Původní plán byl shledán příliš složitým a drahým, s odhadovanými náklady až 11 miliard dolarů a návratem vzorků posunutým na rok 2040. Takové zpoždění označil šéf NASA Bill Nelson za nepřijatelné.