Washington – Ačkoliv již vědci nepochybují o tom, že měli dinosauři v pozdějších stádiích své existence peří a postupně se vyvinuli v dnešní ptáky, detaily tohoto faktu byly doposud neznámy, protože se vědci zatím spoléhali jen na otisky peří ve fosilních pozůstatcích. Jak ale nyní informuje server TechInsider, to změnil nález dvou zachovalých dinosauřích křídel.
Mezinárodní tým vědců zveřejnil v magazínu Nature výsledky zkoumání skutečně unikátního nálezu – 99 milionů let starých křídel mláďat dinosaurů, která zůstala zachována i s peřím uvnitř jantaru.
Vědci se domnívají, že křídla patřila dinosaurům, kteří tvoří jakýsi vývojový mezičlánek mezi tradičními dinosaury a ptáky – měli stále zuby a na jejich křídlech je možné vidět drápy, jinak ale připomínali spíše dnešní moderní ptáky.
Křídla jsou podle vědců tak dobře zachována, že na nich lze s jistotou pozorovat prvky, které jsou shodné nebo velmi podobné dnešním ptákům, a to jak svou strukturou, tak například i zbarvením.
Právě zbarvení je v tomto případě pozoruhodným prvkem, protože doposud se vědci mohli o zbarvení dinosaurů pouze dohadovat. V tomto případě je peří zbarveno bíle a hnědě a tvoří vzory, které jsou podle nich také srovnatelné s těmi, které je možné pozorovat u dnešních ptáků.
Témata: paleontologie, dinosauři, vědci
Související
27. listopadu 2018 22:04
5. října 2018 22:18
17. března 2017 9:37
3. června 2016 9:33
15. března 2016 12:53