Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Asteroidy stále budí zvědavot: Podívejte se na 10 zajímavostí

V
V "těsné" blízkosti necelých 28.000 kilometrů dne 15.2.2013 večer SEČ proletěl kolem Země asteroid 2012 DA14, aniž by způsobil viditelné škody.
Foto: Space.com

Před několika dny se připomněla Tunguzská událost, kdy v centrální Sibiři explodoval asteroid, jak píše server Express.co.uk. Jedná se o největší výbuch kosmického tělesa v poměrně nedávné historii. Pojďte se podívat na deset zajímavostí o asteroidech.

1. První asteroid byl objeven v roce 1801, kdy ho spatřil italský kněz Giuseppe Piazzi. Pojmenoval jej Ceres, a to po římské bohyni zemědělství.

2. V roce 2006 byl v Praze na zasedání Mezinárodní astronomické unie Ceres překlasifikován na trpasličí planetu. NASA a další společnosti jej ale nadále považují za asteroid.

3. Slovo asteroid by se dalo přeložit jako hvězdě podobný. Vymyslel jej William Herschel v roce 1802. U nás je ale považované za starší a nepřesné označení. Správně by se asteroidům mělo říkat planetky.

4. Ve sluneční soustavě se nachází přes 600 tisíc asteroidů.

5. Ceres je stále největší známý asteroid, nejmenší známý asteroid měří v průměru zhruba 21 metrů.

6. Ceres má svůj rovníkový průměr 975 kilometrů. Tunguzský asteroid pro změnu měřil v průměru „jen" 183 metrů.

7. Asteroidy jsou většinou tvořeny ze zbytkových materiálů při formování planet

8. Většina asteroidů obíhá mezi Marsem a Jupiterem.

9. Každý den spadne směrem k Zemi 100 tun materiálu z asteroidů. Velká většina ale shoří při vstupu do naší atmosféry.

10. Asteroidy mají nepravidelné tvary a postrádají hmotu, aby se mohly vytvořit sféry pod svou vlastní gravitací

Témata:  asteroidy

Související

Aktuálně se děje

11:50

Leoš Mareš terčem Jana Krause. Schytal to za vizáž i pěvecké výkony

Do výročního dílu Show Jana Krause k dvaceti letům pořadu na televizní obrazovce přijal pozvání i Leoš Mareš. A je otázkou, zdali toho zpětně nelituje. Kraus, který nikdy neměl problém říkat věci narovinu, se do něj opřel hned několikrát. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

ISS.

Praskliny na ISS odhaleny. Hrozí snad kolaps celé stanice?

Mezinárodní vesmírná stanice (ISS) čelí vážným technickým problémům, které by mohly ohrozit její další fungování. NASA odhalila, že v ruském modulu Zvezda dlouhodobě dochází k úniku vzduchu, jehož příčinu se doposud nepodařilo jednoznačně určit. Zatímco Roskosmos se domnívá, že za problémem stojí mikrovibrace a únava materiálu, NASA upozorňuje na kombinaci tlakových změn, mechanického zatížení a stárnutí samotné konstrukce.