Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Asteroidy stále budí zvědavot: Podívejte se na 10 zajímavostí

V
V "těsné" blízkosti necelých 28.000 kilometrů dne 15.2.2013 večer SEČ proletěl kolem Země asteroid 2012 DA14, aniž by způsobil viditelné škody.
Foto: Space.com

Před několika dny se připomněla Tunguzská událost, kdy v centrální Sibiři explodoval asteroid, jak píše server Express.co.uk. Jedná se o největší výbuch kosmického tělesa v poměrně nedávné historii. Pojďte se podívat na deset zajímavostí o asteroidech.

1. První asteroid byl objeven v roce 1801, kdy ho spatřil italský kněz Giuseppe Piazzi. Pojmenoval jej Ceres, a to po římské bohyni zemědělství.

2. V roce 2006 byl v Praze na zasedání Mezinárodní astronomické unie Ceres překlasifikován na trpasličí planetu. NASA a další společnosti jej ale nadále považují za asteroid.

3. Slovo asteroid by se dalo přeložit jako hvězdě podobný. Vymyslel jej William Herschel v roce 1802. U nás je ale považované za starší a nepřesné označení. Správně by se asteroidům mělo říkat planetky.

4. Ve sluneční soustavě se nachází přes 600 tisíc asteroidů.

5. Ceres je stále největší známý asteroid, nejmenší známý asteroid měří v průměru zhruba 21 metrů.

6. Ceres má svůj rovníkový průměr 975 kilometrů. Tunguzský asteroid pro změnu měřil v průměru „jen" 183 metrů.

7. Asteroidy jsou většinou tvořeny ze zbytkových materiálů při formování planet

8. Většina asteroidů obíhá mezi Marsem a Jupiterem.

9. Každý den spadne směrem k Zemi 100 tun materiálu z asteroidů. Velká většina ale shoří při vstupu do naší atmosféry.

10. Asteroidy mají nepravidelné tvary a postrádají hmotu, aby se mohly vytvořit sféry pod svou vlastní gravitací

Témata:  asteroidy

Související

Aktuálně se děje

18. ledna 2025 9:55

Leon Tsoukernik po kolapsu bojuje o život. Policie prozradila novinky

Příbuzní Leona Tsoukernika a jeho přátelé, včetně těch slavných, se zajímají především o jeho zdravotní stav a doufají v zázrak. Nesmí se však zapomínat, že kolaps známého podnikatele, respektive okolnosti události, řeší i policie. Jak pokročilo vyšetřování? 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Mars

NASA možná našla důkazy o životě mimo Zemi. Nemá je ale jak dostat domů

NASA oznámila dvě nové strategie pro návrat vzorků z Marsu na Zemi, které by mohly být realizovány do 30. let 21. století. Tyto plány představují alternativy k původnímu programu Mars Sample Return, který NASA vyvinula ve spolupráci s Evropskou kosmickou agenturou (ESA). Původní plán byl shledán příliš složitým a drahým, s odhadovanými náklady až 11 miliard dolarů a návratem vzorků posunutým na rok 2040. Takové zpoždění označil šéf NASA Bill Nelson za nepřijatelné.