Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Sexuálně přenosná nemoc mutuje. Vytváří si imunitu proti lékům, hrozí, že bude neléčitelná

Lékaři
Lékaři
Foto: Pixabay

Washington – Americké centrum pro prevenci a kontrolu nemocí oznámilo, že kapavka si začala vytvářet imunitu vůči dvěma posledním antibiotikům, které léči sexuálně přenosnou nemoc. Brzy se může stát, že bude neléčitelná.

Jen v USA je každý rok nakaženo 800 tisíc lidí kapavkou, více než polovina pak ve věku 15 až 24 let. Ideální léčba se nyní skládá se dvou antibiotik, azithromycinu a ceftriaxonu, které dokáží zastavit bakterii.

Bohužel se čím dál více ukazuje, že antibiotika přestávají zabírat. V roce 2014 si imunitu na azithromycin vybudovalo 2,5 procenta bakterií kapavky. Což bylo více než 4x více, než v minulých letech. Odolnost proti ceftriaxonu se zvýšila z 0,4 procenta na 0,8.

Jedná se o poměrně malý nárůst, ale i tak se jedná o potenciální ohrožení léčení kapavky. „Zatím je to nízké číslo, ale tato bakterie si již několikrát dokázala vyvinout odolnost proti antibiotikům," řekl Robert Kirkcaldy. „Neléčitelná kapavka se v budoucnu může stát skutečností," dodal.

Nejlepší způsob, jak bojovat s bakteriemi kapavky, je ji v prvním místě nechytit, a nejlepší ochrana je pravidelné používání kondomů. Firmy už pracují na vývoji nových antibiotik, ale to může trvat dlouhé roky, než se dostanou na trh, jak informuje server Science Alert.

Témata:  zdraví lékaři pohlavní nemoci

Aktuálně se děje

17. ledna 2025 16:44

Jaký bude jeho první krok? Už je jasno, co Trump udělá první den v úřadu

Zvolený prezident Donald Trump plánuje po svém nástupu do úřadu zahájit tvrdý postup vůči nelegální migraci prostřednictvím série exekutivních opatření. Tím chce splnit klíčový slib své volební kampaně a vyslat jasný signál, že hranice USA budou uzavřeny nelegálním přechodům a že osoby bez legálního pobytu, zejména ty s kriminální minulostí, mohou očekávat deportaci.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Mars

NASA možná našla důkazy o životě mimo Zemi. Nemá je ale jak dostat domů

NASA oznámila dvě nové strategie pro návrat vzorků z Marsu na Zemi, které by mohly být realizovány do 30. let 21. století. Tyto plány představují alternativy k původnímu programu Mars Sample Return, který NASA vyvinula ve spolupráci s Evropskou kosmickou agenturou (ESA). Původní plán byl shledán příliš složitým a drahým, s odhadovanými náklady až 11 miliard dolarů a návratem vzorků posunutým na rok 2040. Takové zpoždění označil šéf NASA Bill Nelson za nepřijatelné.