Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Sexuálně přenosná nemoc mutuje. Vytváří si imunitu proti lékům, hrozí, že bude neléčitelná

Lékaři
Lékaři
Foto: Pixabay

Washington – Americké centrum pro prevenci a kontrolu nemocí oznámilo, že kapavka si začala vytvářet imunitu vůči dvěma posledním antibiotikům, které léči sexuálně přenosnou nemoc. Brzy se může stát, že bude neléčitelná.

Jen v USA je každý rok nakaženo 800 tisíc lidí kapavkou, více než polovina pak ve věku 15 až 24 let. Ideální léčba se nyní skládá se dvou antibiotik, azithromycinu a ceftriaxonu, které dokáží zastavit bakterii.

Bohužel se čím dál více ukazuje, že antibiotika přestávají zabírat. V roce 2014 si imunitu na azithromycin vybudovalo 2,5 procenta bakterií kapavky. Což bylo více než 4x více, než v minulých letech. Odolnost proti ceftriaxonu se zvýšila z 0,4 procenta na 0,8.

Jedná se o poměrně malý nárůst, ale i tak se jedná o potenciální ohrožení léčení kapavky. „Zatím je to nízké číslo, ale tato bakterie si již několikrát dokázala vyvinout odolnost proti antibiotikům," řekl Robert Kirkcaldy. „Neléčitelná kapavka se v budoucnu může stát skutečností," dodal.

Nejlepší způsob, jak bojovat s bakteriemi kapavky, je ji v prvním místě nechytit, a nejlepší ochrana je pravidelné používání kondomů. Firmy už pracují na vývoji nových antibiotik, ale to může trvat dlouhé roky, než se dostanou na trh, jak informuje server Science Alert.

Témata:  zdraví lékaři pohlavní nemoci

Aktuálně se děje

12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

ISS.

Praskliny na ISS odhaleny. Hrozí snad kolaps celé stanice?

Mezinárodní vesmírná stanice (ISS) čelí vážným technickým problémům, které by mohly ohrozit její další fungování. NASA odhalila, že v ruském modulu Zvezda dlouhodobě dochází k úniku vzduchu, jehož příčinu se doposud nepodařilo jednoznačně určit. Zatímco Roskosmos se domnívá, že za problémem stojí mikrovibrace a únava materiálu, NASA upozorňuje na kombinaci tlakových změn, mechanického zatížení a stárnutí samotné konstrukce.