Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Zaměstnání na plný úvazek u staších lidí? Není to ideální, varují vědci

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Reprofoto

Canberra – Obecně se říká, že aby si člověk zachoval i ve stáří bystrost a svěží mysl, je potřeba mozek stále zaměstnávat. To ale zřejmě neplatí o výkonu zaměstnání jako takového, jak zjistili australští vědci. Informoval o tom server abc.net.au.

Vědci z Melbournské univerzity provedli studii na základně analýzy pracovních návyků a výsledků testu mozkové aktivity 3 000 mužů a 3 500 žen ve věku nad 40 let. Výsledky studie zřejmě mnohé překvapí.

Ukázalo se totiž, že aby člověk starší 40 let dosáhl v oblasti výkonu mozku ideálních výsledků, měl by pracovat maximálně 25-30 hodin týdně. V případě, že pracuje více, únava a stres veškerý přínos smažou.

Studie se při testování mozku zaměřila na tři cílové oblasti: paměť, porozumění textu a všímavost.

„Ve všech třech případech se ukázalo, že práce 25-30 hodin týdně vaše kognitivní schopnosti zlepšuje. Méně či více hodin je naopak snižuje," uvedl profesor Colin McKenzie, který se na studii podílel.

Klíčovým zjištěním studie dle jeho slov je, že žádná práce se v tomto případě rovná výsledkům na druhé straně spektra, tedy 50-60 hodinám práce týdně. Mezi pohlavími vědci žádný rozdíl nenašli.

Témata:  zaměstnání vědci mozek

Související

Aktuálně se děje

22. listopadu 2024 12:55

Kolik to stálo? Král Karel III. a dvě miliardy utracené po smrti Alžběty II.

Když v září 2022 zemřela všemi milovaná královna Alžběta II., tak v Británii nezavládlo bezvládí. Trůnu se ujal její syn Charles pod panovnickým jménem Karel III. Na oficiální korunovaci si však musel počkat až do května 2023. Stejně jako si britští daňoví poplatníci museli do těchto dní počkat na účet za korunovaci. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy

ISS.

Praskliny na ISS odhaleny. Hrozí snad kolaps celé stanice?

Mezinárodní vesmírná stanice (ISS) čelí vážným technickým problémům, které by mohly ohrozit její další fungování. NASA odhalila, že v ruském modulu Zvezda dlouhodobě dochází k úniku vzduchu, jehož příčinu se doposud nepodařilo jednoznačně určit. Zatímco Roskosmos se domnívá, že za problémem stojí mikrovibrace a únava materiálu, NASA upozorňuje na kombinaci tlakových změn, mechanického zatížení a stárnutí samotné konstrukce.