Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Pomůžou s bojem proti malárii kuřata? Komáři se jím z nějakého důvodů vyhýbají

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Pixabay

Addis Abeba - Loni na malárii v Africe zemřelo 400 tisíc lidí. Účinný lék stále neexistuje, nicméně novou nadějí by se mohla stát kuřata.

Komáři přenášející malárii se snaží vyhnout se pachu živých kuřat. Etiopští a švédští vědci umístili klec s živým kuřetem do blízkosti lůžek, v nichž spali pod moskytiérou dobrovolníci. "Kořist", z níž chce sát krev, komár vyhledává podle pachu a jak vyplývá ze studie publikované v časopise Malaria Journal, kuřatům se vyhne.

Habte Tekie z univerzity v Addis Abebě řekl, že kuřecí pach by bylo možné extrahovat a použít do repelentů.

Při pokusech, které byly dosud provedeny, se používaly také látky extrahované z peří kuřat. Prokázalo se, že v pasti, která byla umístěna poblíž lůžka dobrovolníků, uvízlo mnohem méně komárů, když poblíž bylo kuře.

Počet obětí malárie se daří od roku 2000 snižovat díky insekticidům a moskytiérám. Vědci informaci o odpuzovacích vlastnostech kuřecího pachu považují za dobrou zprávu. Někteří komáři totiž začali prokazovat rezistenci na insekticidy.

Témata:  malárie komáři vědci

Související

Aktuálně se děje

18. ledna 2025 9:55

Leon Tsoukernik po kolapsu bojuje o život. Policie prozradila novinky

Příbuzní Leona Tsoukernika a jeho přátelé, včetně těch slavných, se zajímají především o jeho zdravotní stav a doufají v zázrak. Nesmí se však zapomínat, že kolaps známého podnikatele, respektive okolnosti události, řeší i policie. Jak pokročilo vyšetřování? 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Mars

NASA možná našla důkazy o životě mimo Zemi. Nemá je ale jak dostat domů

NASA oznámila dvě nové strategie pro návrat vzorků z Marsu na Zemi, které by mohly být realizovány do 30. let 21. století. Tyto plány představují alternativy k původnímu programu Mars Sample Return, který NASA vyvinula ve spolupráci s Evropskou kosmickou agenturou (ESA). Původní plán byl shledán příliš složitým a drahým, s odhadovanými náklady až 11 miliard dolarů a návratem vzorků posunutým na rok 2040. Takové zpoždění označil šéf NASA Bill Nelson za nepřijatelné.