Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

WHO neřeší jen covid-19. Varuje před letošními dopady malárie

Světová zdravotnická organizace (WHO)
Světová zdravotnická organizace (WHO)
Foto: Reprofoto ČT

Počet obětí malárie v subsaharské Africe by se v letošním roce mohl zdvojnásobit na 769.000, protože boj s touto infekční chorobou narušuje pandemie nemoci covid-19, varovala dnes Světová zdravotnická organizace (WHO). Tato oblast zatím zaznamenala více než 25.000 potvrzených případů nákazy koronavirem a více než 1200 lidí s nemocí covid-19 zemřelo.

Regionální ředitelka WHO pro Afriku, doktorka Matshidiso Moetiová, vyzvala všechny země, aby zajistily, že bude pokračovat zásadní preventivní práce proti malárii.

"Nedávná analýza zjistila, že pokud se zastaví distribuce lůžek ošetřených insekticidy a sníží se aktivní činnost proti šíření malárie, může počet obětí na tuto chorobu v subsaharské Africe stoupnout dvojnásobně v porovnání s rokem 2008," varovala Moetiová. "To by byl nejvyšší počet mrtvých od roku 2000," dodala.

V této souvislosti poukázala na statistiky z epidemie eboly, kdy více lidí v Africe zemřelo na jiné nemoci včetně malárie než na samotnou ebolu, protože neměli přístup k léčbě. "To by se v případě nemoci covid-19 nemělo opakovat," uvedla.

Témata:  malárie WHO Afrika

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.