Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Hrozí výbuch supervulkánu? Nebyl by čas na záchranu lidstva, varují vědci

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Reprofoto YouTube

Londýn – Vědci varují, že pokud by vybuchla supersopka, znamenalo by to konec naší existence. Nebyl by totiž čas na to zachránit lidstvo nebo planetu.

Odborníci podle serveru The Express uvádějí, že pokud by mělo dojít ke katastrofě způsobené výbuchem supervulkánu, dostane lidstvo varování maximálně rok předem. A to je velmi málo času na to, aby bylo možné zachránit lidstvo nebo planetu.

Nový výzkum ukazuje, že ačkoliv by takový vulkán musel vznikat desítky tisíc let, jakmile by se magma nahromaděné pod povrchem začalo pomalu tlačit směrem vzhůru, měli by lidé jen asi rok, než taková supersopka exploduje.

Guilherme Gualda, expert z Vanderbilt University a spoluautor zveřejněné studie, se vysvětluje, že „vývoj obří supersopky se odehrává ve velmi dlouhém časovém horizontu". „Teď jsme ukázali, že nástup procesu dekomprese, který uvolňuje plynné bubliny dávající sílu erupci, začíná méně než rok před erupcí," vysvětluje.

Vědci předpovídají, že život ohrožující erupce je v budoucnu nevyhnutelná, mezi "nejlepší" kandidáty patří vulkán v americkém národním parku Yellowstone. „Nicméně děsivé poznání je, že budeme mít pouze jeden rok na přípravu, což by znamenalo, že by bylo zapotřebí zázraku, abychom byli zachráněni," píše server.

Gualda a spoluautor studie Stephen Sutton z University of Chicago, analyzovali desítky malých krystalů křemene z obrovské sopečné erupce, která se stala před 760.000 lety v Kalifornii. Tyto krystaly křemene tvoří horní část super-sopky, což umožnilo vědcům změřit povrchové kroužky u ústí sopky. To jim prozradilo, jak dlouho supervulkán vznikal.

Analýza ukázala, že 70 procent okraje sopky narostlo v době kratší než jeden rok před erupcí. Kromě Yellowstone výzkumníci varují také před vulkány v oblasti Taupo na Novém Zélandu a Campi Flegrei v Itálii.

„Z toho, co zatím víme žádná, z těchto sopek v současné době neobsahuje typ taveniny, která je potřebná k super-erupci. Jsou to však místa, kde k super-erupci v minulosti došlo, takže je pravděpodobnější, že takovým místem stanou i v budoucnosti," dodávají autoři studie.

Témata:  sopky lidé

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 21:56

Falešné bankovky zaplavují Česko. Policie prozradila, jak je poznáte

Na neplatné bankovky v oběhu upozornila policie ve čtvrtek na sociálních sítích. Na Vysočině totiž došlo k několika případům platby falešnými dvoutisícovkami. Lidé by podle strážců zákona měli zvýšit svou ostražitost. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

ISS.

Praskliny na ISS odhaleny. Hrozí snad kolaps celé stanice?

Mezinárodní vesmírná stanice (ISS) čelí vážným technickým problémům, které by mohly ohrozit její další fungování. NASA odhalila, že v ruském modulu Zvezda dlouhodobě dochází k úniku vzduchu, jehož příčinu se doposud nepodařilo jednoznačně určit. Zatímco Roskosmos se domnívá, že za problémem stojí mikrovibrace a únava materiálu, NASA upozorňuje na kombinaci tlakových změn, mechanického zatížení a stárnutí samotné konstrukce.