reklama

Při misi, nazvané Orbitální letový test, vynese Starliner do vesmíru raketa Atlas V z Mysu Canaveral na Floridě. Nová americká vesmírná loď se pak spojí s Mezinárodní vesmírnou stanicí (ISS), mezi níž a Zemí má v budoucnu létat s astronauty NASA. Přistát má Starliner pomocí padáků v Novém Mexiku.

Ještě před prvním testovacím letem chce společnost Boeing 4. listopadu vyzkoušet záchranný systém své lodi. Systém má v případě nečekané události při startu nebo krátce po něm zajistit přenesení modulu s posádkou do bezpečné vzdálenosti od startovací rampy nebo nosné rakety.

Boeing získal od NASA kontrakt na přepravu amerických astronautů na ISS a zpět na Zemi s využitím nosné rakety a pilotované lodě podobně jako soukromá společnost SpaceX. Ta je v přípravě své lodi Crew Dragon o něco napřed. Zkušební let bez posádky s přistáním u ISS a návratem na Zemi úspěšně absolvovala už v první polovině března. Druhý let na orbitální komplex, tentokrát s posádkou, ale musel být odložen kvůli poškození lodě při nezdařeném dubnovém testu motorů na zemi.

Test záchranného systému Crew Dragonu by se podle nedávného vyjádření zakladatele a šéfa SpaceX Elona Muska mohl uskutečnit koncem listopadu či začátkem prosince.

Termíny prvních zkušebních letů s posádkou zatím pro Crew Dragon ani Starliner ještě stanoveny nebyly. Americká vesmírná agentura doufá, že by se přinejmenším u jedné z lodí mohl uskutečnit na jaře příštího roku.

NASA netrpělivě čeká na to, až bude moci přestat s kupováním míst v ruských kosmických lodích Sojuz. Ty jsou nyní jediným přepravním prostředkem schopným dostávat lidi na oběžnou dráhu kolem Země od ukončení programu amerických raketoplánů z července 2011. Ředitel NASA Jim Bridenstine nedávno řekl, že jedno místo v ruských lodích, schopných letu s tříčlennou posádkou, nyní stojí 85 milionů dolarů (dvě miliardy korun).