Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Dvojice astronautů pokračuje v instalaci nových solárních panelů na ISS

Mezinárodní vesmírná stanice (ISS)
Mezinárodní vesmírná stanice (ISS)
Foto: NASA

Astronaut NASA Shane Kimbrough a astronaut ESA Thomas Pesquet dnes podruhé za méně než týden vystoupili do volného vesmíru, aby vně Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) pokračovali v instalaci nových solárních panelů, které pomohou zlepšit zásobování komplexu energií. Pracovní směna "venku" začala ve 13:42 SELČ a je plánovaná na obvyklých šest a půl hodiny, informovala dnes agentura AFP.

Duo astronautů pokračuje tam, kde ve středu skončilo. Závada na Kimbroughově skafandru a další problémy tehdy znemožnily dokončit zprovoznění prvního ze šesti solárních panelů nové generace. Kimbrough si dnes vzal jinou kombinézu, aby se vyhnul předchozím komplikacím.

Astronautům se minulý týden sice podařilo připevnit na ISS první panel. Nestihli ho však zapojit do elektrické sítě a rozvinout na plnou délku 19 metrů. Dnes by chtěli dokončit práce na prvním panelu a poté nainstalovat panel druhý.

Menší ale výkonnější solární panely dopravila na začátku června nákladní loď Dragon společnosti SpaceX, přičemž další dva páry plánuje společnost dovézt v příštím roce. Panely jsou instalovány vedle předchozích modelů, které nepřetržitě produkují elektřinu dvacet let.

Pro oba astronauty představuje dnešek již čtvrtý výstup do otevřeného vesmíru. Celkově se jedná o 240. takový výstup v historii ISS.

Témata:  ISS (Mezinárodní vesmírná stanice) astronauti

Související

Aktuálně se děje

12. května 2025 19:38

František nepřijel, co Lev XIV.? Pavel pozval nového papeže do Česka

Česko oficiálně pogratulovalo novému papeži Lvu XIV. ke zvolení. Pražský hrad informoval, že prezident Petr Pavel dnes odeslal do Vatikánu telegram. Hlava státu zároveň pozvala nástupce zesnulého papeže Františka k budoucí návštěvě Česka. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Jaká budoucnost nás čeká?

Může umělá inteligence ohrozit lidstvo? Vědec z MIT odpověděl na ožehavou otázku

Technologické firmy vyvíjející umělou inteligenci by měly přijmout stejný přístup k posuzování rizik, jaký před 80 lety uplatnili vědci před prvním testem atomové bomby. S tímto varováním přichází známý zastánce bezpečnosti AI Max Tegmark, který tvrdí, že bez důkladných výpočtů hrozí, že extrémně vyspělá umělá inteligence (tzv. Artificial Super Intelligence, ASI) se vymkne kontrole a ohrozí samotnou existenci lidstva.