Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Dvojice astronautů pokračuje v instalaci nových solárních panelů na ISS

Mezinárodní vesmírná stanice (ISS)
Mezinárodní vesmírná stanice (ISS)
Foto: NASA

Astronaut NASA Shane Kimbrough a astronaut ESA Thomas Pesquet dnes podruhé za méně než týden vystoupili do volného vesmíru, aby vně Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) pokračovali v instalaci nových solárních panelů, které pomohou zlepšit zásobování komplexu energií. Pracovní směna "venku" začala ve 13:42 SELČ a je plánovaná na obvyklých šest a půl hodiny, informovala dnes agentura AFP.

Duo astronautů pokračuje tam, kde ve středu skončilo. Závada na Kimbroughově skafandru a další problémy tehdy znemožnily dokončit zprovoznění prvního ze šesti solárních panelů nové generace. Kimbrough si dnes vzal jinou kombinézu, aby se vyhnul předchozím komplikacím.

Astronautům se minulý týden sice podařilo připevnit na ISS první panel. Nestihli ho však zapojit do elektrické sítě a rozvinout na plnou délku 19 metrů. Dnes by chtěli dokončit práce na prvním panelu a poté nainstalovat panel druhý.

Menší ale výkonnější solární panely dopravila na začátku června nákladní loď Dragon společnosti SpaceX, přičemž další dva páry plánuje společnost dovézt v příštím roce. Panely jsou instalovány vedle předchozích modelů, které nepřetržitě produkují elektřinu dvacet let.

Pro oba astronauty představuje dnešek již čtvrtý výstup do otevřeného vesmíru. Celkově se jedná o 240. takový výstup v historii ISS.

Témata:  ISS (Mezinárodní vesmírná stanice) astronauti

Související

Aktuálně se děje

8:25

Tomáš Vartecký se jde léčit. Upřímná zpověď o velkých problémech

Loni to nebyla hudba, čím Tomáš Vartecký plnil stránky médií. A hudba to není ani na začátku letošního roku, kdy na sociálních sítích zveřejnil zásadní oznámení. Vartecký prozradil, že se potýká s velkými problémy, které si vynutily přerušení činnosti. Podle některých médií nastupuje do léčebny. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Mars

NASA možná našla důkazy o životě mimo Zemi. Nemá je ale jak dostat domů

NASA oznámila dvě nové strategie pro návrat vzorků z Marsu na Zemi, které by mohly být realizovány do 30. let 21. století. Tyto plány představují alternativy k původnímu programu Mars Sample Return, který NASA vyvinula ve spolupráci s Evropskou kosmickou agenturou (ESA). Původní plán byl shledán příliš složitým a drahým, s odhadovanými náklady až 11 miliard dolarů a návratem vzorků posunutým na rok 2040. Takové zpoždění označil šéf NASA Bill Nelson za nepřijatelné.