reklama

Podle unijní exekutivy má sjednocení koncovky nabíjecího kabelu usnadnit život zákazníkům a snížit objem elektronického odpadu.

Návrh počítá rovněž s tím, že výrobci nebudou ke každému přístroji přibalovat nabíječku, jako tomu je dosud. Plán podporovaný většinou europoslanců již dříve kritizovala firma Apple, které se patrně dotkne více než konkurence.

"S dalšími a dalšími zařízeními jsou prodávány další a další nabíječky, které se nedají použít na jiné přístroje anebo nejsou nutné," zdůvodnil dnes iniciativu Bruselu komisař pro vnitřní trh Thierry Breton. Nová pravidla se mají týkat nejen telefonů či tabletů, ale i elektronických čteček, fotoaparátů, reproduktorů či bezdrátových sluchátek.

Komise pracuje na sbližování standardů nabíječek již řadu let a dosud se jí podařilo jednáními s výrobci zmenšit několik desítek dříve používaných koncovek na tři.

Pokud dnešní návrh podpoří Evropský parlament i členské státy, skončí do několika let prodej jiných typů, než je USB-C. Výrobci rovněž budou prodávat nabíječky odděleně od přístrojů.

Europoslanci již k přijetí podobných pravidel vyzvali v loňské rezoluci a dá se očekávat jejich souhlas. Proti naopak vystupuje zejména firma Apple, která dlouhodobě používá vlastní systém konektorů. Podle ní návrh omezuje spotřebitelům možnost volby a brzdí inovace.

"Stále nás znepokojuje, že přísná pravidla nařizující pouze jediný typ konektoru spíše brzdí inovace, než by je podporovala, což v důsledku poškodí spotřebitele v Evropě i na celém světě," uvedla dnes v prohlášení americká společnost, která pro své přístroje používá koncovky odlišné od standardů ostatních firem.

Podle místopředsedkyně komise Margrethe Vestagerové dala EU firmám dostatek času na to, aby se vzájemně dohodly na sladění svých nabíječek, což se však povedlo jen zčásti. Komise na sjednocení nabíjecího standardu pracuje již více než deset let.

"Evropští spotřebitelé jsou již dost dlouho otrávení z hromady nekompatibilních nabíječek, které se jim vrší v šuplíku," prohlásila Vestagerová. Podle komise by měli zákazníci v EU ušetřit ročně 250 milionů eur (6,5 miliardy Kč) tím, že si nebudou kupovat zbytečné nabíječky. Významný bude i úbytek elektronického odpadu, z něhož tvoří nabíječky ročně v unii až 11.000 tun.