Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Hlavní hrozbou pro mobily s Androidem jsou sledovací aplikace

Mobily
Mobily
Foto: Pixabay

Nejčastější hrozbou na mobilních telefonech s Androidem byl v červnu sledovací software. Programy Cerberus a Guardian, zneužívané ke sledování telefonů, stály za celkem šesti procenty napadení mobilů v Česku za červen. Uvedla to antivirová firma Eset.

Tzv. stalkerware bývá často zneužíván ke sledování partnera bez jeho vědomí. Cerberus kromě běžných funkcí proti krádeži, jako je například sledování polohy či vymazání zařízení na dálku, dokáže také číst SMS, přesměrovat hovory, ovládat zařízení pomocí SMS příkazů nebo třeba nahrát a odeslat útočníkovi video. Navíc je možné aplikaci v systému skrýt. Oběť se tak o sledování nedozví.

Cerberus je možné stáhnout pouze z webových stránek mimo oficiální obchod firmy Google, která systém Android vyvíjí. Aplikace působí lákavě, protože má řadu pochvalných recenzí. "Aplikace Cerberus byla až do roku 2018 dostupná i v oficiálním obchodě. Pak Google změnil podmínky a některé funkce označil za rizikové. Šlo například o SMS příkazy a možnost aplikaci skrýt. Sledovací aplikace totiž dle podmínek (obchodu) Google Play musí jít zřetelně identifikovat. Aplikace byla proto z obchodu odstraněna," uvedl Martin Jirkal z Esetu.

Druhý nejrozšířenější sledovací program, Guardian, je součástí čínské monitorovací aplikace, která může být předinstalovaná v telefonech firmy ZTE. Primárně má sloužit jako ochrana při ztrátě či odcizení zařízení. Nicméně aplikace může být zneužita i k monitoringu telefonu.

Třetí nejčastější hrozbou v mobilech byl pro Čechy trojský kůň Agent.BPO. Ten dokáže ovládat aplikace pro prohlížení internetu, modifikovat URL adresy a instalovat další škodlivé programy. V Česku nejčastěji zobrazuje nevyžádanou reklamu prostřednictvím tzv. adware. Agent.BPO vyniká také svou schopností skrývat se jako komponenta uživatelského rozhraní. Uživatel tak prakticky nemá možnost problémovou aplikaci odstranit a nevyžádaných reklam se zbavit.

Témata:  mobily kybernetická bezpečnost

Související

Aktuálně se děje

8:25

Tomáš Vartecký se jde léčit. Upřímná zpověď o velkých problémech

Loni to nebyla hudba, čím Tomáš Vartecký plnil stránky médií. A hudba to není ani na začátku letošního roku, kdy na sociálních sítích zveřejnil zásadní oznámení. Vartecký prozradil, že se potýká s velkými problémy, které si vynutily přerušení činnosti. Podle některých médií nastupuje do léčebny. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Mars

NASA možná našla důkazy o životě mimo Zemi. Nemá je ale jak dostat domů

NASA oznámila dvě nové strategie pro návrat vzorků z Marsu na Zemi, které by mohly být realizovány do 30. let 21. století. Tyto plány představují alternativy k původnímu programu Mars Sample Return, který NASA vyvinula ve spolupráci s Evropskou kosmickou agenturou (ESA). Původní plán byl shledán příliš složitým a drahým, s odhadovanými náklady až 11 miliard dolarů a návratem vzorků posunutým na rok 2040. Takové zpoždění označil šéf NASA Bill Nelson za nepřijatelné.