Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Indická sonda našla ztracený modul, na povrch Měsíce přistál tvrdě

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Karel Bařina, EuroZprávy.cz

Indická lunární sonda Čandrájan-2 zaměřila přistávací modul Vikrám, který se v pátek na Měsíci neúspěšné pokusil o přistání. Oznámila to dnes Indická organizace pro kosmický výzkum (ISRO). Modul objevily kamery sondy, která obíhá kolem Měsíce. V jakém stavu modul je, indičtí vědci zatím nevědí.

"Našli jsme přistávací aparát na povrchu Měsíce. Bylo to zjevně tvrdé přistání," řekl novinářům šéf ISRO Kajlasavadivu Sivan. Půldruhé tuny vážící modul měl podle plánu dosednout v oblasti jižního pólu, ale těsně před přistáním se odmlčel.

"We've found the location of #VikramLander on lunar surface & Orbiter has clicked a thermal image of Lander. But there is no communication yet. We are trying to have contact. It will be communicated soon" : K Sivan, ISRO Chief ???? #Chandrayaan2 #VikramLanderFound pic.twitter.com/6bONaSGRY0

— Sir Jadeja fan (@SirJadeja) September 8, 2019

Sivan řekl, že indické kosmické středisko se stále snaží s Vikrámem navázat spojení. Podle některých indických expertů ztráta spojení nutně neznamená, že byl zničen. Sivan ale měkké přistání vyloučil.

O spojení s modulem se bude ISRO pokoušet ještě dva týdny.

Témata:  Měsíc Indie vesmir

Související

Aktuálně se děje

8. července 2025 17:56

Samosběr jahod se v roce 2025 chýlí ke konci. Co můžete sbírat namísto nich?

Letní měsíce lákají nejen k výletům a opalování, ale také k čím dál populárnějším samosběrům ovoce. Zatímco jahody jsou dlouhodobě nejznámější a nejdostupnější plodinou, kterou si lidé sami sklízí, nabídka samosběrů se rok od roku rozšiřuje. Co dalšího si tedy můžete z českých sadů a plantáží odnést, když přijdete s košíkem a chutí na čerstvé ovoce?

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy