Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Meta staví nový superpočítač, zřejmě nejrychlejší na světě

Meta Platforms
Meta Platforms
Foto: Meta Platforms

Výzkumný tým firmy Meta Platforms Inc., mateřské společnosti sociální sítě Facebook, staví nový superpočítač pro výzkum umělé inteligence. Dokončen má být v polovině letošního roku, oznámila společnost. Meta věří, že její superpočítač bude nejrychlejším provozovaným superpočítačům pro umělou inteligenci (AI).

Meta na svém blogu uvedla, že nový AI Research SuperCluster (RSC) pomůže firmě vytvořit lepší modely umělé inteligence, které se budou moci učit z bilionů příkladů, pracovat ve stovkách jazyků a analyzovat text, obrázky a video dohromady, aby určily, zda je obsah škodlivý.

"Tento výzkum pomůže zajistit bezpečnost lidí při použití našich služeb nejen dnes, ale také v budoucnu, kdy se připravujeme na vytvoření metaverse," uvedla firma, která v říjnu změnila svůj název. Nový název Meta má odrážet zaměření na metaverse, virtuální svět, o kterém si myslí, že bude nástupcem mobilního internetu, uvedla agentura Reuters.

"Zážitky, které budujeme pro metaverse, vyžadují obrovský výpočetní výkon (triliony operací za sekundu!) a RSC umožní nové modely AI, které se mohou učit z bilionů příkladů, rozumět stovkám jazyků a mnoho dalšího," uvedl generální ředitel firmy Meta Mark Zuckerberg na facebooku.

Témata:  Meta Platforms

Související

Aktuálně se děje

17. ledna 2025 15:29

Jaromír Soukup a vážné podezření. Tohle se musí vysvětlit

Podnikání Jaromíra Soukupa prošlo v poslední době pořádným zemětřesením. V prosinci se například dražily pražské budovy, v nichž sídlily firmy z celého jeho bývalého impéria. Do aukce se zapojilo i hlavní město Praha, jehož zástupcům se ale něco nelíbí. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Mars

NASA možná našla důkazy o životě mimo Zemi. Nemá je ale jak dostat domů

NASA oznámila dvě nové strategie pro návrat vzorků z Marsu na Zemi, které by mohly být realizovány do 30. let 21. století. Tyto plány představují alternativy k původnímu programu Mars Sample Return, který NASA vyvinula ve spolupráci s Evropskou kosmickou agenturou (ESA). Původní plán byl shledán příliš složitým a drahým, s odhadovanými náklady až 11 miliard dolarů a návratem vzorků posunutým na rok 2040. Takové zpoždění označil šéf NASA Bill Nelson za nepřijatelné.