Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Pokus o první komerční přistání na Měsíci zřejmě selhal

Hakuto-R
Hakuto-R
Foto: ispace

Mělo jít o historický milník. V úterý měla na Měsíc přistát historicky první lunární sonda dopravená soukromou společností. Japonská firma ispace ale ztratila s modulem Hakuto-R kontakt a osud modulu je nyní neznámý.

Namísto oslav zaražené tváře letových kontrolorů. Tak vypadal situace poté, co měl modul usednout na Měsíc. Ačkoliv moderátor živého přenosu uklidňoval diváky, aby vyčkali a dali inženýrům čas, stále více začínalo být jasné, že se něo nepovedlo.

Modul měl podle plánů přistát ve 20:10 našeho času velkém kráteru Atlas. Letové středisko s ním ale ztratilo kontakt a nejsou zprávy o tom, že by se jej podařilo obnovit. "Musíme předpokládat, že jsme přistání na měsíčním povrchu nedokončili," řekl podle televize CNBC ředitel společnosti Takeshi Hakamada.

Server CNN připomíná, že raketa SpaceX s modulem odstartovala z mysu Canaveral na Floridě 11. prosince. Tehdy se vydala na tříměsíční cestu na oběžnou dráhu kolem Měsíce, odkud měla dnes přistát na jeho povrchu.

Měsíc přitom leží ve vzdálenosti 383 000 kilometrů od Země, modul ale uletěl zhruba 1,4 milionu kilometrů. Vědci totiž vypočítali trasu tak, aby ušetřili co nejvíc energie.

Témata:  Hakuto-R

Aktuálně se děje

10. května 2025 15:17

Od pondělí bude na Ukrajině platit příměří, prohlásil Trump po jednání koalice ochotných. Jinak Rusko uvidí

Evropská diplomatická ofenziva vyvrcholila 10. května v ukrajinské metropoli Kyjevě, kam přijeli čelní představitelé čtyř klíčových evropských zemí – Francie, Německa, Velké Británie a Polska – na podporu Ukrajiny. Prezident Volodymyr Zelenskyj je přivítal osobně, aby společně jednali o novém návrhu na 30denní bezpodmínečné příměří s Ruskem. Do jednání se zapojil i americký prezident Donald Trump během společného telefonátu s evropskými lídry.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Jaká budoucnost nás čeká?

Může umělá inteligence ohrozit lidstvo? Vědec z MIT odpověděl na ožehavou otázku

Technologické firmy vyvíjející umělou inteligenci by měly přijmout stejný přístup k posuzování rizik, jaký před 80 lety uplatnili vědci před prvním testem atomové bomby. S tímto varováním přichází známý zastánce bezpečnosti AI Max Tegmark, který tvrdí, že bez důkladných výpočtů hrozí, že extrémně vyspělá umělá inteligence (tzv. Artificial Super Intelligence, ASI) se vymkne kontrole a ohrozí samotnou existenci lidstva.