Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Potíže v Číně mohou Apple připravit o šest milionů iPhonů Pro

Apple představil iPhone 14.
Apple představil iPhone 14.
Foto: Apple

Koronavirové restrikce a nepokoje v továrně tchajwanské společnosti Foxconn ve střední Číně zřejmě budou pro americkou technologickou firmu Apple znamenat v letošním roce výpadek produkce v rozsahu kolem šesti milionu chytrých telefonů iPhone Pro. S odvoláním na zdroj obeznámený se situací o tom dnes informovala agentura Bloomberg. Akcie Applu v první polovině dnešního obchodování ztrácely přes dvě procenta.

Podle zdroje se rozsah výpadku ještě může změnit. Záviset bude do značné míry na tom, jak rychle se Foxconnu podaří problémy v továrně vyřešit. Závod v čínském městě Čeng-čou se dostal do problémů kvůli koronavirovým restrikcím a protestům zaměstnanců proti těmito restrikcím a opožděným výplatám.

Továrna v Čeng-čou vyrábí velkou většinu přístrojů iPhone 14 Pro a Pro Max, což jsou letos nejžádanější telefony společnosti Apple. "Ukazuje to, že každého, dokonce i Apple, mohou kvůli covidu postihnout omezení v dodavatelském řetězci v Číně," řekl k problémům v závodě Foxconnu analytik Anshel Sag ze společnosti Moor Insights & Strategy.

Firmy Apple a Foxconn už dříve uvedly, že dodávky nejnovějších prémiových telefonů iPhone budou v důsledku koronavirových opatření v Číně nižší, než se dříve předpokládalo. Neposkytly ale žádné konkrétní údaje.

Analytik Amir Anvarzadeh ze společnosti Asymmetric Advisors předpověděl, že nynější problémy v Číně povzbudí firmy Apple a Foxconn k hledání alternativních výrobních lokací. "Přiměje to Apple k urychlení diverzifikace výrobní základny," uvedl.

Témata:  Apple Čína iPhone

Související

Aktuálně se děje

17. ledna 2025 15:29

Jaromír Soukup a vážné podezření. Tohle se musí vysvětlit

Podnikání Jaromíra Soukupa prošlo v poslední době pořádným zemětřesením. V prosinci se například dražily pražské budovy, v nichž sídlily firmy z celého jeho bývalého impéria. Do aukce se zapojilo i hlavní město Praha, jehož zástupcům se ale něco nelíbí. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Mars

NASA možná našla důkazy o životě mimo Zemi. Nemá je ale jak dostat domů

NASA oznámila dvě nové strategie pro návrat vzorků z Marsu na Zemi, které by mohly být realizovány do 30. let 21. století. Tyto plány představují alternativy k původnímu programu Mars Sample Return, který NASA vyvinula ve spolupráci s Evropskou kosmickou agenturou (ESA). Původní plán byl shledán příliš složitým a drahým, s odhadovanými náklady až 11 miliard dolarů a návratem vzorků posunutým na rok 2040. Takové zpoždění označil šéf NASA Bill Nelson za nepřijatelné.