Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

SpaceX vypustila dalších 53 satelitů pro síť Starlink na oběžnou dráhu

Raketa Falcon 9, ilustrační fotografie.
Raketa Falcon 9, ilustrační fotografie.
Foto: SpaceX

Americká společnost SpaceX rozšířila svou síť satelitů na oběžné dráze Země o dalších 53 kusů. Zařízení vynesla z floridského mysu Canaveral raketa Falcon 9. Od startu k vypuštění cesta trvala 16 minut, uvedla agentura AP.

První stupeň rakety po splnění úkolu nepoškozený přistál na plošině v Atlantickém oceánu. Tuto část rakety společnost používá opakovaně, včetně prvního zkušebního letu kosmické lodi Crew Dragon společnosti SpaceX s posádkou. První stupeň rakety se podle hlavního inženýra společnosti z letu vrátil už po osmdesáté sedmé.

Původně byl start v plánu už na pátek, firma ho ale musela odložit kvůli nepříznivému počasí. Také dnes ráno místo startu halila mlha, raketu bylo sotva vidět, napsal web space.com.

Hlavním cílem projektu Starlink je dostupnější vysokorychlostní přístup k internetu po celém světě, zejména ve venkovských a odlehlých oblastech. Společnost vizionáře Elona Muska původně počítala s 1440 satelity, ale již získala souhlas pro 12.000 aparátů a dokonce uvažuje o pozdějším rozšíření sítě využívající až 30.000 družic. Po dnešním startu má síť Starlink na oběžné dráze 1844 satelitů.

Témata:  Starlink spaceX

Související

Aktuálně se děje

12. května 2025 12:39

Ničivý požár v Jablonci nad Jizerou. Plameny z domu přeskočily i na auto

Hasiči měli v neděli večer plné ruce práce s požárem v Jablonci nad Jizerou. Zasahovalo celkem šest jednotek, plameny z hořícího domu přeskočily i na auto. Požár se podařilo zlikvidovat do půlnoci, škoda jde do milionů korun. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Jaká budoucnost nás čeká?

Může umělá inteligence ohrozit lidstvo? Vědec z MIT odpověděl na ožehavou otázku

Technologické firmy vyvíjející umělou inteligenci by měly přijmout stejný přístup k posuzování rizik, jaký před 80 lety uplatnili vědci před prvním testem atomové bomby. S tímto varováním přichází známý zastánce bezpečnosti AI Max Tegmark, který tvrdí, že bez důkladných výpočtů hrozí, že extrémně vyspělá umělá inteligence (tzv. Artificial Super Intelligence, ASI) se vymkne kontrole a ohrozí samotnou existenci lidstva.