Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

SpaceX vypustila dalších 53 satelitů pro síť Starlink na oběžnou dráhu

Raketa Falcon 9, ilustrační fotografie.
Raketa Falcon 9, ilustrační fotografie.
Foto: SpaceX

Americká společnost SpaceX rozšířila svou síť satelitů na oběžné dráze Země o dalších 53 kusů. Zařízení vynesla z floridského mysu Canaveral raketa Falcon 9. Od startu k vypuštění cesta trvala 16 minut, uvedla agentura AP.

První stupeň rakety po splnění úkolu nepoškozený přistál na plošině v Atlantickém oceánu. Tuto část rakety společnost používá opakovaně, včetně prvního zkušebního letu kosmické lodi Crew Dragon společnosti SpaceX s posádkou. První stupeň rakety se podle hlavního inženýra společnosti z letu vrátil už po osmdesáté sedmé.

Původně byl start v plánu už na pátek, firma ho ale musela odložit kvůli nepříznivému počasí. Také dnes ráno místo startu halila mlha, raketu bylo sotva vidět, napsal web space.com.

Hlavním cílem projektu Starlink je dostupnější vysokorychlostní přístup k internetu po celém světě, zejména ve venkovských a odlehlých oblastech. Společnost vizionáře Elona Muska původně počítala s 1440 satelity, ale již získala souhlas pro 12.000 aparátů a dokonce uvažuje o pozdějším rozšíření sítě využívající až 30.000 družic. Po dnešním startu má síť Starlink na oběžné dráze 1844 satelitů.

Témata:  Starlink spaceX

Související

Aktuálně se děje

10:33

Zimní počasí do soboty, slibují meteorologové. Pak přijde další změna

Morava a Slezsko se připravují na noční a páteční sněhovou nadílku, kterou těmto oblastem už několik dní slibuje Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Zimní počasí se očekává i v sobotu. Změna přijde v neděli od západu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

ISS.

Praskliny na ISS odhaleny. Hrozí snad kolaps celé stanice?

Mezinárodní vesmírná stanice (ISS) čelí vážným technickým problémům, které by mohly ohrozit její další fungování. NASA odhalila, že v ruském modulu Zvezda dlouhodobě dochází k úniku vzduchu, jehož příčinu se doposud nepodařilo jednoznačně určit. Zatímco Roskosmos se domnívá, že za problémem stojí mikrovibrace a únava materiálu, NASA upozorňuje na kombinaci tlakových změn, mechanického zatížení a stárnutí samotné konstrukce.