Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Proštřování systému Panama Papers prý není nezávislé

Skandál Panama Papers
Skandál Panama Papers
Foto: Pixabay

Panama - Panamská vláda podle amerického ekonoma Josepha Stiglitze zřejmě nemá zájem na tom, aby se nezávisle prošetřila kauza takzvaných Panamských dokumentů.

Ty se týkají ukrývání příjmů stovek lidí a firem z celého světa v daňových rájích. Vláda podle Stiglitze odmítá zaručit, že bude zveřejněna zpráva nezávislého výboru, který má v souvislosti s odhalením Panamských dokumentů prošetřit finančně právní praxi v Panamě. Informovala o tom agentura Reuters.

"Myslel jsem, že vláda bude mít větší zájem, ale zřejmě nemá," řekl Stiglitz. "Můžeme se jen domnívat, že na vládu činí nátlak ti, kdož mají profit ze současného netransparentního finančního systému v Panamě," uvedl také Stiglitz.

Nositel Nobelovy ceny za ekonomii Stiglitz v pátek rezignoval na členství v panamském vyšetřovacím výboru. Spolu s ním odstoupil i švýcarský expert na boj s korupcí Mark Pieth. Výbor byl v červnu ustaven jako nezávislý orgán k přezkoumání finančního a právního systému v Panamě.

"Detailně jsem zkoumal Panamské dokumenty a musím přiznat, že i jako expert na hospodářskou kriminalitu jsem se podivil, že se tolik věcí, o nichž jsme hovořili teoreticky, potvrdilo v praxi," řekl Pieth, který je profesorem trestního práva na univerzitě ve švýcarské Basileji. Rovněž podle agentury Reuters uvedl, že v dokumentech našel důkazy o trestné činnosti, včetně praní špinavých peněz pro gangy provozující dětskou prostituci.

Témata:  Panama Papers

Související

Aktuálně se děje

11. července 2025 8:26

Poslední z velkých hvězd je ve Varech. Skarsgård bude v Česku i o víkendu

Do Karlových Varů již ve čtvrtek dorazila poslední z velkých festivalových hvězd, která okoření závěr letošního 59. ročníku filmové přehlídky. Dnes a zítra se mohou přítomní fanoušci kinematografie setkat se Stellanem Skarsgårdem.

Zdroj: Dan Šrámek

Další zprávy

Vláda, ilustrační fotografie.

Komentář

Česko hospodaří nejlépe za šest let, roli hraje několik faktorů. Příští rok to bude jiné

Vládě se v červnu podařilo přebytkovým hospodařením snížit letošní kumulovaný deficit státního rozpočtu, který tak v polovině roku činil 152,4 miliardy korun, o takřka dvacet miliard méně než koncem května. Oproti loňskému konci června je nynější deficit o 26,2 miliardy korun nižší. To svědčí o pozvolně pokračujícím ozdravování veřejných financí. Naposledy byl červnový deficit státního rozpočtu nižší roku 2019, tedy před propuknutím covidové pandemie.