Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Německo řeší státní rozpočet. I přes náklady na uprchlíky počítá s vyrovnaným rozpočtem

Německá vlajka
Německá vlajka
Foto: Pixabay

Berlín - Německý ministr financí Wolfgang Schäuble (CDU) dnes představil poslancům návrh státního rozpočtu na rok 2017. I přes výrazně vyšší výdaje na integraci běženců by měl být vyrovnaný.

Vyrovnané má být podle jeho představ hospodaření státu i v dalších nejméně třech letech.

Spolková republika se mění, rozsah a rychlost změn se přitom zvyšuje, řekl dnes Spolkovému sněmu Schäuble, podle něhož si země ve své historii se změnami úspěšně poradila. "Může a musí se to podařit i dnes," prohlásil ministr financí, podle něhož k tomu má pomoci i rozpočet orientovaný na budoucnost.

Berlín počítá pro příští rok s příjmy i výdaji ve výši 328,7 miliardy eur (téměř 8,9 bilionu korun). Obě strany rozpočtu by tak měly stoupnout o 3,7 procenta oproti letošnímu roku.

Německo má vyrovnané rozpočty už od roku 2014. Česko hospodaří dlouhodobě s deficity. Loni skončil státní rozpočet schodkem 62,8 miliardy korun. Letos by mohl být deficit výrazně nižší.

Témata:  Německo Wolfgang Schäuble státní rozpočet

Související

Aktuálně se děje

19. července 2025 19:59

Nutnost nebo obrovské plýtvání? Extrémní počasí zhoršuje i praktika běžná v Česku

Fosilní průmysl během loňského roku vypustil do atmosféry dalších 389 milionů tun emisí uhlíku kvůli zbytečnému spalování zemního plynu při těžbě ropy. Vyplývá to z nové zprávy Světové banky, která označuje tuto praxi za „obrovské plýtvání“ energií s dopady srovnatelnými s ročními emisemi Francie. Flérování, neboli spalování přebytečných plynů na havarijní pochodni (fléře), je přitom běžnou praxí i v Česku.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy