Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Švýcarku se nedaří? Ekonomika ve třetím čtvrtletí stagnovala

Švýcarsko, ilustrační foto
Švýcarsko, ilustrační foto
Foto: Pixabay

Ženeva - Švýcarská ekonomika ve třetím čtvrtletí ve srovnání s předchozím kvartálem nečekaně stagnovala. Analytici přitom očekávali, že se hrubý domácí produkt (HDP) zvýší o 0,3 procenta.

Ve druhém čtvrtletí ekonomika vzrostla o 0,6 procenta, což byl nejvýraznější růst od počátku loňského roku. Vyplývá to z vládních statistických údajů. Meziročně tempo růstu zpomalilo na 1,3 procenta ze dvou procent ve druhém čtvrtletí.

Výdaje domácností ve třetím čtvrtletí stouply jen o 0,1 procenta, investice do vybavení se zvýšily o 0,5 procenta. Spotřeba vlády klesla o 0,1 procenta a bilance obchodu se zbožím a službami měla na HDP rovněž negativní dopad. Hlavním vývozním trhem Švýcarska je eurozóna.

Švýcarská ekonomika se loni musela vyrovnat s překvapivým rozhodnutím centrální banky zrušit politiku udržování kurzu eura vůči franku nad 1,20 CHF, kterou zavedla v září 2011, aby ochránila hospodářství před negativními dopady silné domácí měny na vývoz. Švýcarský frank poté prudce zpevnil, což podkopalo export, tradiční motor švýcarské ekonomiky. Silný frank zůstává pro firmy problém i teď.

Témata:  Švýcarsko ekonomika

Související

Aktuálně se děje

9:36

Hvězdný host ve slovenské StarDance. Víme, kdo bude o víkendu hodnotit Burešovou a spol.

Jednu specialitu má slovenská show Let's Dance oproti české StarDance. Porotu v ní netvoří jen stálí členové, připojují se k nim hvězdní hosté. O víkendu, který je před námi, usedne na židli osoba, která je doma u nás v Česku. Kdo to bude? 

Zdroj: Dan Šrámek

Další zprávy

Americký dolar

Americký dolar se propadá. Cla otřásají ekonomikou po celém světě

Nové obchodní tarify zavedené americkým prezidentem Donaldem Trumpem mají potenciál otřást světovou ekonomikou. Evropa varuje před negativními dopady, Velká Británie se snaží situaci obrátit ve svůj prospěch a německá vláda věří, že Trump pod tlakem ustoupí. Mezitím se globální finanční trhy otřásají a investoři se obávají recese.