Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Řecku se podle Německa nesmí slevit na dluhu

Řecká krize
Řecká krize
Foto: Pixabay

Berlín - Řecku se nesmí slevit na dluhu tak, aby na to jeho věřitelé doplatili úvěrovými ztrátami. Řekl to v dnešním rozhovoru v Deutschlandfunk náměstek německého ministra financí Jens Spahn.

"Nesmí dojít k pomoci (Řecku) na úkor věřitelů," řekl Spahn. "Považujeme za velmi pravděpodobné, že s Mezinárodním měnovým fondem dospějeme k dohodě, která nebude vyžadovat odpis části dluhové jistiny," dodal náměstek podle agentury Reuters.

MMF jedná s eurozónou o svém zapojení do nynějšího třetího záchranného programu pro Řecko a svou účast podmiňuje výrazným zmírněním řecké dluhové zátěže. Eurozóna už některé kroky ke zmírnění řecké zadluženosti učinila, MMF však požaduje více. Německo jako největší přispěvatel k pomoci Řecku podstatnější snížení zadluženosti odmítá.

Šéfka Mezinárodního měnového fondu Christine Lagardeová po středečním setkání s německou kancléřkou Angelou Merkelovou v Berlíně ocenila pokroky Řecka, účast fondu na další půjčce Aténám ale nepotvrdila. Zdůraznila, že Řecko musí zavádět reformy, které zlepší jeho ekonomiku. Odpuštění části dluhů Řecku zatím podle Lagardeové není třeba, věřitelé by podle ní ale měli prodloužit dobu splácení půjček a omezit úroky.

Témata:  Řecko Německo dluhy

Související

Aktuálně se děje

11. července 2025 9:07

Unikly informace o hrozbě teroristického útoku v Česku. Policie uklidňuje situaci

V Česku se proslýchalo o tom, že Rusové plánují teroristický útok. Bezpečnostní složky státu nicméně možnou bezpečnostní hrozbu prověřily a vyvrátily. Byla také přijata nespecifikovaná preventivní opatření. Nikdo nebyl zatčen ani umístěn do vazby, informovalo Vojenské zpravodajství. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Vláda, ilustrační fotografie.

Komentář

Česko hospodaří nejlépe za šest let, roli hraje několik faktorů. Příští rok to bude jiné

Vládě se v červnu podařilo přebytkovým hospodařením snížit letošní kumulovaný deficit státního rozpočtu, který tak v polovině roku činil 152,4 miliardy korun, o takřka dvacet miliard méně než koncem května. Oproti loňskému konci června je nynější deficit o 26,2 miliardy korun nižší. To svědčí o pozvolně pokračujícím ozdravování veřejných financí. Naposledy byl červnový deficit státního rozpočtu nižší roku 2019, tedy před propuknutím covidové pandemie.