Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Česko bude bohatší? EET má přinést desítky miliard

Placení, tržby, ilustrační foto
Placení, tržby, ilustrační foto
Foto: Pixabay

Praha - Elektronická evidence tržeb (EET), která byla spuštěna od loňského prosince, by měla letos a příští rok přinést do státní kasy v úhrnu navíc 22,6 miliardy Kč.

V roce 2019, tedy po náběhu všech fází EET, by to mělo být dalších 1,8 miliardy korun. Vyplývá to z aktualizované verze Konvergenčního programu, kterou má ČTK k dispozici.

EET začala loni 1. prosince pro restaurace a ubytování a od začátku letošního března pro podnikatele ve velkoobchodu a maloobchodu. Od startu EET do dneška eviduje tržby zhruba 143.000 podnikatelů. Třetí fáze začne 1. března 2018.

Týkat se bude stánkového prodeje občerstvení bez zázemí pro hosty ve formě stolů a židlí, stejně jako prodeje na farmářských trzích nebo služeb účetních, advokátů a lékařů. Od června 2018 se do systému zapojí také kadeřnice, vybraní řemeslníci, opraváři domácích spotřebičů nebo astrologové.

Stát by měl více peněz díky evidenci tržeb získat nejen z daně z přidané hodnoty, ale i z daní podnikatelů a firem a ze sociálního pojištění. U daně z příjmu fyzických osob by tak měla EET letos přinést 3,4 miliardy a v roce 2018 pak 3,3 miliardy korun.

V rámci inkasa DPH podle odhadů přinese EET letos 4,5 miliardy Kč a za rok 2,7 miliardy korun. Odhady již v sobě mají započítanou i jednorázovou daňovou slevu na náklady spojené se zavedením EET.

Témata:  elektronická evidence tržeb ekonomika Ministerstvo financí České republiky

Související

Aktuálně se děje

10:17

Felix Slováček zkolaboval v letadle. Hudebník prozradil diagnózu

Strach o vlastní život si v tomto týdnu dělal dvaaosmdesátiletý Felix Slováček. Udělalo se mu zle na palubě letadla. On sám se obával, že po letech ho opět postihl vážný zdravotní problém, s nímž se už potkal. Nakonec to tak vážné nebylo. 

Zdroj: Ludmila Plachá

Další zprávy

Vláda, ilustrační fotografie.

Komentář

Česko hospodaří nejlépe za šest let, roli hraje několik faktorů. Příští rok to bude jiné

Vládě se v červnu podařilo přebytkovým hospodařením snížit letošní kumulovaný deficit státního rozpočtu, který tak v polovině roku činil 152,4 miliardy korun, o takřka dvacet miliard méně než koncem května. Oproti loňskému konci června je nynější deficit o 26,2 miliardy korun nižší. To svědčí o pozvolně pokračujícím ozdravování veřejných financí. Naposledy byl červnový deficit státního rozpočtu nižší roku 2019, tedy před propuknutím covidové pandemie.